Powoli zacierają się różnice w poziomie życia i zarobków w Polsce na tle krajów zachodniej Europy. Praca za granicą nie jest już tak atrakcyjna jak jeszcze kilkanaście lat temu. Nie każdy może liczyć na przyzwoite pensje. Z artykłu dowiesz się kto nadal dobrze zarabia za granicą na przykładzie niemieckiego rynku pracy.

Specyfka niemieckiego rynku pracy.

Niemiecka gospodarka rozwija się stabilnie na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Starzejące się społeczeństwo oraz niechęć do wykonywania ciężkich prac sprawia, że zapotrzebowanie na pracowników jest ogromne. Bez względu czy szukasz zatrudnienia w przemyśle, budownictwie, rolnictwie czy opiece, czekają na Was oferty pracy od zaraz. Od 2010 roku praca w Niemczech cieszy się dużym zainteresowaniem wśród polskich pracowników. Jest jednak jeden haczyk. Pensje w Niemczech są wyższe od polskich, ale nie tak wysokie jak np. w Danii, Szwajcarii czy Norwegii. Gdy dodamy do tego wysokie koszty zakwaterowania w przeciętnych warunkach, niemiecki rynek przestaje być atrakcyjny. U naszych zachodnich sąsiadów, podobnie jak w Holandii przy relatywnie niskiej płacy minimalnej, mamy do czynienia w relatywnie wysokimi kosztami zakwaterowania.

Zakwaterowanie pracowników w Niemczech ukrytym kosztem pracownika

Załóżmy typowy scenariusz, żyjesz z rodziną w Polsce nie masz własnego mieszkania i opłacasz stancję. Koszty są wysokie i dlatego szukasz pracy za granicą. Druga opcja masz mieszkanie za które płacisz symboliczny czynsz. W obu przypadkach będziesz pokrywał koszty mieszkania w Polsce oraz kwatery za granicą. W tej sytuacji masz do wyboru dwie opcje: praca za granicą z zakwaterowaniem, albo przeprowadzasz się za granicę z całą rodziną. Niemieckie agencje pracy oraz lokalni pracodawcy oferują najczęściej drogie kwatery w dalekich od komfortu warunkach. Za te pieniądze na niemieckim rynku mieszkań można samodzielnie wynająć kwaterę w wyższym standardzie. Są to ukryte koszty dla pracownika i bardzo często nieuczciwy zysk pracodawcy, który dodatkowo zarabia na kwaterach niespełniających standardów.

Wartym uwagi są oferty pracy z zakwaterowaniem. Kto może liczyć na pracę w Niemczech z zamieszkaniem? Przede wszystkim opiekunki osób starszych. Z racji wykonywanej pracy mają zapewnione zakwaterowanie wraz z podopiecznym. Kolejną grupą zawodową, której niemieccy pracodawcy bardzo często oferują nieodpłatne zakwaterowanie są fachowcy budowlani. Pracodawcy wraz z agencjami pracy konkurują o trudnych na rynku pracy specjalistów budowlanych i oferują im dogodne warunki także pozapłacowe. Praca w Niemczech wraz z darmowym zakwaterowaniem to duże oszczędności sięgające kilkuset Euro miesięcznie.

Dla kogo oferty pracy w Niemczech?

Na zatrudnienie w Niemczech mogą liczyć głównie fachowcy znający w dobrym stopniu język niemiecki. Nie musi to być komunikatywna znajomość języka, ale niemieccy pracodawcy wymagają poziomu pozwalającego na rozumienie poleceń służbowych. Nasi zachodni sąsiedzi niechętnie używają języków obcych, dlatego osoby znające język angielski nie będą w uprzywilejowanej pozycji. Podobnie jest zresztą we wszystkich niemieckojęzycznych krajach: Austrii oraz Szwajcarii. Niemieccy pracodawcy poszukują głównie fachowców budowlanych: murarzy, dekarzy, spawaczy, malarzy, zbrojarzy, cieśli. W tych zawodach każdy Polak z udokumentowanym doświadczeniem minimum trzech lat pracy na budowie od ręki otrzyma zatrudnienie. Wysokie wynagrodzenie, darmowe zakwaterowanie i możliwość częstych powrotów do rodziny sprawia, że wielu naszych rodaków wybiera pracę w Niemczech w branży budowlanej.