Adresowanie koperty to umiejętność, której uczymy się już we wczesnych latach szkolnych. Jednak jakimś cudem bardzo szybko ucieka nam z głowy! Najpewniej dzieje się to z powodu zanikania takiej formy komunikacji, jaką są listy. Mimo wszystko raz na jakiś czas przychodzi moment, w którym musimy wysłać do kogoś kartkę z wakacji lub jakiś urzędowe pismo. Wtedy zastanawiamy się – jak zaadresować kopertę? Dziś zajmiemy się właśnie tą kwestią, a także tym, jak nadać inne formy przesyłek.

Jak zaadresować kopertę? Poprawna forma adresowania

Kopertę adresujemy dokładnie tak samo, jak pocztówkę z wakacji. Obie te formy wysyłamy na poczcie w ten sam sposób. Jedyna różnica jest wtedy, gdy nadajemy list polecony. Wtedy dodatkowo należy podać na kopercie dane nadawcy. Zacznijmy jednak od początku. Jak zaadresować kopertę do odbiorcy? Wszystkie dane umieszczamy na odwrocie (gładka strona bez zamknięcia), po prawej stronie, na środku. Kolejno podajemy: imię i nazwisko odbiorcy, pod spodem adres (ulica, numer domu, numer mieszkania) i jeszcze niżej kod pocztowy oraz miejscowość. To wszystko, co musimy zrobić! Proste, prawda?

Jeśli chodzi o listy polecone, to nasze dane umieszczamy na stronie z zamknięciem, w prawym, górnym rogu. Podajemy imię i nazwisko nadawcy, adres zamieszkania (ulica, numer domu, numer mieszkania) oraz kod pocztowy i miejscowość.

Jak nadać przesyłkę? Dane potrzebne do wysłania paczki

Jeśli chodzi o wysyłanie przesyłek kurierskich, to adresowanie odbywa się w nieco inny sposób. Otóż nadanie paczki odbywa się w Internecie, a więc potrzebne dane uzupełniamy online. Mimo wszystko musimy podać dokładnie te same informacje, co na liście. Dodatkowo potrzebny będzie numer telefonu oraz adres e-mail. Do czego? Na nasz adres e-mail zostanie wysłany dokument z listem przewozowym. Z kolei na numer telefonu lub drogą mailową do odbiorcy kurier wyśle informacje o przewidywanej dacie doręczenia przesyłki. Dlatego właśnie potrzeba dodać te dwie informacje.

Co więcej, aby nadać przesyłkę kurierską, należy ją zmierzyć oraz zważyć. Te dane także należy podać w formularzu internetowym, aby móc wycenić koszt wysłania takiej paczki.

Adresowanie listów i nadawanie paczek – teraz już wiesz!

Choć wiedza o adresowaniu listów jest ulotna, to wcale nie należy do skomplikowanych. Jeśli tylko wysyłasz listy częściej niż raz w roku, to z pewnością o niej nie zapomnisz. Nadawanie paczek jest jeszcze prostsze. Tu nie musimy o niczym pamiętać. Strony internetowe do zamawiania kurierów działają intuicyjnie i każda osoba będzie umiała je obsłużyć. Dlatego nie trzeba tu szukać specjalistycznych informacji i martwić się o poprawne wypełnienie. Wystarczy czytać ze zrozumieniem i podać prawidłowe dane! To nasze jedyne zadanie. Jeśli więc chcesz wysłać list lub paczkę, nie zwlekaj i zrób to już dziś – online!