W dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas korzysta z Internetu. Już od kilku lat niezwykle popularne jest dzielenie się wieloma różnymi informacjami w sieci. Wiele Internautów publikuje na swoich kontach społecznościowych informacje dotyczące tego, gdzie aktualnie się znajdują, co robią, a także co jedzą! W takich postach bardzo często możemy znaleźć różnego rodzaju zdjęcia, które najczęściej przedstawiają właściciela danego konta na portalu, aczkolwiek często są to grupowe zdjęcia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że publikacja czyjegoś zdjęcia bez zgody tej osoby może przynieść wiele problemów. Jak chronić wizerunek w sieci? O tym w naszym artykule – zachęcamy do przeczytania.
Definicja wizerunku
Wizerunek to nic innego jak podobizna osoby, która została utrwalona w postaci obrazu, rysunku, fotografii bądź sposób percepcji danej osoby (np. polityka przez jego elektorat) lub rzeczy. Według Sądu Najwyższego, aby obowiązywała ochrona wizerunku, powinien on być wykonany tak, aby istniała możliwość identyfikacji osoby przedstawionej.
Przepisy prawa cywilnego mówią, że wizerunek to dobro osobiste człowieka, które podlega ochronie – niezależnie od tego, czy wskutek bezprawnego posłużenia się nim doszło do naruszenia innych dóbr osobistych człowieka.
Publikacja cudzego wizerunku w sieci
Ochrona wizerunku została uwzględniona w przepisach Kodeksu cywilnego, jak i również w ustawach o Prawie autorskim i prawach pokrewnych. Te przepisy mówią o tym, że ich bezprawne naruszanie, jest zagrożone sankcjami. Wiele osób zastanawia się na pewno, dlaczego ochrona wizerunku jest tak ważna. Wynika to z kilku kwestii. Jedną z nich jest to, że wizerunek jest dobrem osobistym. Dobrami osobistymi nazywamy wszystkie te wartości, które mają znaczenie dla każdego człowieka. Wśród innych dóbr osobistych możemy wymienić także imię, nazwisko, pseudonim oraz zdrowie. Przepisy prawa zapewniają ochronę wszystkich tych dóbr osobistych.
Jaka kara grozi za publikację czyjegoś zdjęcia bez zgody?
Publikacja czyjegoś zdjęcia bez zgody tej osoby jest nielegalna. Należy wiedzieć, że taka osoba ma wiele praw – przede wszystkim ma prawo żądać natychmiastowego usunięcia zdjęcia z sieci. Oprócz tego taka osoba może również żądać od osoby, która dopuściła się naruszenia, aby złożyła ona publiczne oświadczenie mające odpowiednią treść i formę. Najczęściej takie oświadczenia zawierają stosowne przeprosiny. Taka forma żądania najczęściej występuje, gdy opublikowane zdjęcie w Internecie naruszyło dobre imię osoby, która się na nim znajduje.
Publikacja grupowego zdjęcia w Internecie – czy to legalne?
Umieszczanie zdjęć klasowych jest bardzo często praktykowane, lecz osoby publikujące takie fotografie, nie zdają sobie sprawy, że nie jest to do końca legalne. Pewien czas temu miała miejsce głośna sytuacja, w której chodziło o publikację zdjęcia klasowego na jednym z popularnych portali społecznościowych. Użytkownik żądał od serwisu usunięcia zdjęcia z czasów szkolnych, na którym został oznaczony. Mimo że interweniował kilka razy, to portal nie zgodził się na jego usunięcie. Koniec końców sprawa miała swój finał w sądzie, gdzie zapadła decyzja mówiąca o tym, że to użytkownik portalu miał rację, a zdjęcie klasowe powinno zostać usunięte.
Czy zgoda na publikację czyjegoś wizerunku zawsze jest niezbędna?
Zgoda na publikację czyjegoś wizerunku w sieci nie zawsze jest wymagana. Istnieje kilka sytuacji, w których nie potrzebujemy takiego zezwolenia. Te sytuacje określa ustawa o Prawie autorskim. Kiedy nie potrzebujemy takiej zgody?
Zgoda nie jest wymagana, jeśli osoba znajdująca się na fotografii, otrzymała odpowiednią zapłatę za pozowanie. Nie potrzebujemy również zezwolenia, jeśli zdjęcie przedstawia osobę, która jest powszechnie znana oraz jeśli fotografię wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych – mowa tu przede wszystkich o politykach. Trzecim przypadkiem, w którym zgoda nie jest potrzebna, jest sytuacja, w której robimy zdjęcia na publicznych imprezach, czy zgromadzeniach. Są to miejsca, gdzie znajduje się mnóstwo ludzi, a każda osoba stanowi jedynie niewielki szczegół fotografii, dlatego też nie mamy obowiązku uzyskania takiej zgody.
Legalna publikacja czyjegoś zdjęcia w Internecie
Aby bez żadnych zmartwień móc publikować zdjęcia z innymi osobami, musimy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie, która mówi, że zawsze powinniśmy uzyskać zgodę wszystkich osób znajdujących się na fotografii, na publikację zdjęcia w sieci. Należy pamiętać, że zostało to ustalone w ustawie o Prawie autorskim i prawach pokrewnych.Dlatego, zanim zdecydujemy się na publikację zdjęcia, które przedstawia kogoś więcej niż nas samych, to warto zapytać wszystkie osoby – nawet, jeśli są to nasi bliscy – czy zgadzają się na opublikowanie takiego zdjęcia. Warto wiedzieć, że forma zgody nie musi być wyrażona pisemnie. Wystarczy, że uzyskamy zgodę w formie ustnej – jednak należy pamiętać, że nie jest to najbezpieczniejsza forma.