Każde dziecko na początkowym etapie rozwoju zainteresowane jest przedmiotami codziennego użytku. Zabawa różnego rodzaju przyciskami, szufladami czy np. pilotem od telewizora dla małego dziecka jest sposobem na poznawanie otaczającego go świata. Niestety podczas takiej zabawy nie, trudno o sytuacje niebezpieczne dla dziecka. Tablica manipulacyjna umożliwia swobodne dotykanie przez dziecko znajdujących się na niej elementów, a co najważniejsze w bezpiecznych warunkach.

Tablica manipulacyjna – dlaczego warto ją wykonać?

Tablica manipulacyjna łączy elementy zabawy oraz nauki. Zbudowana jest z części z którymi każde dziecko spotyka się na co dzień np. przyciski do zapalania światła lub zamek w drzwiach z pasującym do niego kluczem. Najczęściej jednak ich dostępność jest ograniczona oraz nie rzadko stwarza niebezpieczeństwo dla najmłodszych poszukiwaczy przygód. Tablica manipulacyjna to zabawka o walorach edukacyjnych, doceniło ją już wielu rodziców. Pozwala ona rozwijać koordynację ruchomą dziecka, jego logiczne myślenie oraz motorykę, rozwija wyobraźnię oraz kreatywność.

Do tablicy manipulacyjnej przymocuj to, czym na co dzień lubi bawić się Twoje dziecko. Im bardziej zróżnicowana jest dana tablica tym lepiej się sprawdzi. Tablice manipulacyjną bez większych problemów może wykonać każdy rodzic. Potrzebne są tylko chęci, trochę czasu oraz kilka narzędzi i materiałów. Ważne, aby przed rozpoczęciem budowy zabawki, upewnić się, że wszystkie elementy które masz zamiar użyć są bezpieczne dla Twojego dziecka. Pamiętaj, aby podczas zabawy mieć zawsze dziecko w zasięgu pola widzenia.

Budowa tablicy manipulacyjnej – potrzebne materiały

Przygotowanie do zbudowania tablicy manipulacyjnej rozpocznij od poszukania zwykłej deski, najlepiej z drewna sosnowego. Kolejnym krokiem jest jej wyszlifowanie. Planując wymiary tablicy manipulacyjnej weź pod uwagę docelowe miejsce jej umieszczenia oraz wzrost Twojego dziecka. Tablica powinna mieć podstawę lub wspornik – umożliwi to postawienie jej na podłodze. Pamiętaj, że prawidłowe ustawienie/przymocowanie tablicy manipulacyjnej jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa dziecka. Sprawdź dokładnie czy tablica na pewno nie przewróci się podczas zabawy. Tablica możesz pomalować w całości lub tylko częściowo.

Kolejnym etapem jest dobór elementów które chcesz przymocować do tablicy manipulacyjnej. Masz tutaj szeroki wybór, jedyne co Cię ogranicza to Twoja kreatywność. Najczęściej umieszczanymi elementami na tablicy są: klamki, guziki, zatrzaski, lampki, dzwonki rowerowe, przełączniki do świateł. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia i oczywiście bezpieczeństwo Twojego dziecka.

Wiek dziecka, a dobór elementów na tablicy manipulacyjnej.

Tablica dla około rocznego dziecka powinna zawierać więcej elementów sensorycznych np. koraliki do przesuwania, lusterko, powierzchnie o różnej fakturze czy przyciski do naciskania. Dziecko w tym wieku poznaje świat poprzez zmysł dotyku i słuchu, tak dobrane elementy mu to ułatwią. Dla starszych dzieci z kolei można postawić na bardziej skomplikowane konstrukcję zawierające np. zasuwki, zamki z kluczami czy kłódkę.