Ametyst znany jest od starożytności i już wtedy miano wiedzę o jego potężnej mocy. Starożytni Grecy pili wino z kielichów, które przyozdobione były ametystami, co miało ochronić ich przed upiciem się. Mówi się także, że nawet Święty Walenty nosił pierścień wykonany z ametystu, a na nim wyryta była postać Kupidyna. Leonardo da Vinci wierzył z kolei, że każdemu, kto nosi przy sobie amulet z ametystu, nie zabraknie inteligencji, a głowa oczyści się od złych myśli. Nie jest nam obca także wiedza, że władcy również lubili przyozdabiać się w pierścienie z ametystem, jak na przykład królowa Anglii – Elżbieta II, a także władca Polski Kazimierz Wielki, który zresztą został pochowany z ametystem na palcu.

W Europie modę na pierścienie z ametystem zapoczątkowała Kleopatra, która nosiła go na palcu u swojej słoni. Mówiło się nawet, że to ten ogromny pierścionek z ametystem pomógł jej w uwiedzeniu zarówno Marka Antoniusza, jak i Juliusza Cezara. Dlatego też wszystkie inne kobiety, chcąc zapobiegać temu, ażeby ich mężowie dopuszczali się zdrad, taki pierścionek z ametystem nosiły.

W jakiej biżuterii znajdziemy ametysty?

Te jakże cenione kamienie szlachetne możemy znaleźć bowiem w bodajże każdym typie biżuterii. Poczynając od kolczyków, przez zawieszki, bransoletki, a także pierścionki. Bardzo popularne stały się w ostatnim czasie także bransoletki wykonane z samych kamieni naturalnych. Wówczas moc działania, jaką przypisuje się im, jest jeszcze większa. Można także zakupić takie kamienie, przygotowane już do użycia w jubilerstwie i samemu taką bransoletkę skomponować.

Dodamy jeszcze, że ametyst jest uznawany za talizman szczęścia dla osób spod znaku Strzelca, Ryby i Raka. Dla wszystkich tych, którzy nie wierzą w działanie kamieni, a nawet uważają je za zabobony, należy dodać, że o ametyście istnieją wzmianki w Biblii. W średniowieczu był zamieszczany w pierścieniach dla dostojników kościelnych bądź wkomponowany w krzyże widniejące na ich szatach. Do dziś zresztą pierścienie biskupie wypełnione są kamieniem ametystu.

Jak dbać o pierścionek z ametystem?

Jest to bardzo istotna kwestia i jeśli odpowiednio do niej podejdziemy to nasz pierścionek z ametystem, czy też cała kolekcja biżuterii z nim w roli głównej będzie zachwycać nas na lata! Ametyst jest stosunkowo twardym kamieniem szlachetnym, jednak warto uważać, aby podczas noszenia na palcu, nie został porysowany przez twardsze do niego kamienie z innych pierścionków. O tę kwestię należy zadbać także podczas przechowywania biżuterii. Mianowicie najlepiej byłoby, aby każdy z elementów biżuterii przechowywany był w oddzielnej przegrodzie w naszej szkatułce.

Chcielibyście wiedzieć, jak skutecznie i do tego bezpiecznie wyczyścić na przykład srebrny pierścionek z ametystem? Sprawa jest dość prosta, ponieważ kamienie takie jak ametyst można czyścić w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, które w swej zawartości nie ma alkoholu. Po umyciu osuszamy szmatką. Z kolei, jeśli chodzi o samo srebro w pierścionku, to wówczas polecamy specjalne ściereczki, które bardzo skutecznie czyszczą i polerują srebro.

Wiecie już wszystko, co zrobić, aby zachować biżuterię z ametystem w stanie pięknym na lata. Tak więc dbajcie o nią i pamiętajcie, że ametysty są amuletami głębokiej miłości i harmonii.