Pielęgnacja twarzy nie jest niczym nowym. Już w Starożytności kobiety dbały o swoją cerę na różne sposoby. Wtedy jednak możliwości były zdecydowanie bardziej ograniczone, przez co korzystano z naturalnych środków. Obecnie technologia idzie cały czas do przodu, jednak wielu producentów nadal pamięta o dobroczynnych składnikach, jakie daje nam natura. W połączeniu z naturalną odbudową naskórka mogą oni pokusić się o tworzenie takich kosmetyków, które zdziałają cuda. Niedawno na rynku zaczęły bowiem królować ceramidy. Czym są, dlaczego warto szukać ich w składach i czy naprawdę pielęgnacja twarzy nie może się bez nich obejść? Podpowiadamy.
Ceramidy – czym tak naprawdę są i jaką pełnią funkcję?
Ceramidy to różnorodne związki organiczne z grupy lipidów. Są to połączenia sferoidalnej długołańcuchowej zasady azotowej z kwasem tłuszczowym, w którym acyle mają długość od 16 do 26 atomów węgla. Do biosyntezy ceramidów zdolny jest każdy organizm i każda jego tkanka. Tworzą spoiwo przestrzeni międzykomórkowej warstwy rogowej naskórka. Są lipidami polarnymi, układającymi się w warstwach lamelarnych identycznie jak struktury błon komórkowych. Dzięki temu, wraz z innymi lipidami łatwo wbudowują się w warstwy cementu i tworzą regularną, zwartą strukturę ciekłych kryształów.
Jakie znaczenie mają te związki dla organizmu? Ceramidy są kluczowe dla utrzymania homeostazy skóry, czyli równowagi między środowiskiem zewnętrznym a wewnętrznym. Ich zadaniem jest zatrzymywanie wody w naskórku, ponieważ tylko odpowiednio nawilżony naskórek prawidłowo wypełnia swoje fizjologiczne funkcje. Dbają o spoistość naskórka, jego elastyczność i szczelność. Są przekaźnikami międzykomórkowymi oraz biorą udział w procesach różnicowania keratynocytów.
Jakie zastosowanie w kosmetyce mają ceramidy?
Ceramidy do twarzy w kosmetykach i dermokosmetykach stosowane są przede wszystkim do zapobiegania i leczenia stanów suchości skóry. Stosuje się tu najczęściej preparaty stanowiące mieszaninę ceramidów, cholesterolu, nasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspomagają odnowę bariery lipidowej oraz zmniejszają przeznaskórkową utratę wody, a także poprawiają uwodnienie skóry. Ceramidy z kosmetyków penetrują do struktur cementu międzykomórkowego warstwy rogowej naskórka i trwale odbudowują barierę naskórkową. Dzięki temu mniej substancji egzogennych przenika przez skórę jak chociażby alergenów.
Ceramidy w kosmetykach – dlaczego warto je stosować?
Niedobór ceramidów występuje w przebiegu wielu dermatoz, stanów zapalnych, zaburzeń hormonalnych, zaburzeń metabolizmu w naskórku: przede wszystkim w atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy, nadmiernym rogowaceniu i alergiach skórnych. To głównie skóra atopowa zmaga się z wieloma niedogodnościami: szorstkością, podrażnieniami, zaczerwienieniem, częstym świądem. Prawidłowy skład lipidów zaburzają też środki myjące jak mydła oraz detergenty, a także promieniowanie UV czy czynniki atmosferyczne.
Zawartość ceramidów zmniejsza się również z wiekiem, co objawia się widocznymi zmarszczkami, przesuszoną, wiotką skórą i jej matowym wyglądem. Ceramidy w kosmetykach pomogą także w odbudowie bariery hydrolipidowej skóry u osób po zabiegach złuszczania kwasami. Wiele ciekawych informacji można znaleźć na pielęgnacja twarzy blog.