Występowanie trądziku hormonalnego często jest przekazywane genetycznie, co powoduje, że jest on trudny do wyleczenia. U podłoża tego schorzenia leży zachwiana gospodarka hormonalna. Nie oznacza to jednak, że brzydkie wypryski na twarzy muszą obniżać Twoją samoocenę. Sprawdź, jak poradzić sobie z trądzikiem hormonalnym.

Jeśli to możliwe, ustabilizuj poziom hormonów

Trądzik hormonalny często występuje w okresie młodzieńczym, kiedy to poziom poszczególnych hormonów jeszcze nie jest ustabilizowany. Częściej występuje on u chłopców, ponieważ przyczyną jego występowania przede wszystkim jest wysokie stężenie androgenów – męskich hormonów płciowych. Trądzik wieku młodzieńczego przy odpowiedniej pielęgnacji skóry nie pozostawia żadnych śladów i mija samoistnie wraz z zakończeniem okresu dojrzewania.

Niestety trądzik hormonalny występuje także u dorosłych osób. U kobiet związany jest on z obniżeniem poziomu estrogenów i zwiększeniem poziomu testosteronu. Może wystąpić on również przed miesiączką lub w ciąży. Jest także jednym z objawów PCOS. Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się trądziku jest ustabilizowanie poziomu hormonów. W tym celu udaj się do endokrynologa lub ginekologa. Na poziom hormonów wpływa także dieta i prowadzony styl życia. Stres również jest częstą przyczyną trądziku wymienianą przez lekarzy i dermatologów.

Właściwa pielęgnacja skóry

Na stan skóry trądzikowej w dużej mierze wpływa odpowiednia pielęgnacja. Trądzik podobnie, jak wysypka alergiczna, zaniedbany może pozostawić ślady na skórze lub ciężko się goić. Aby do tego nie dopuścić, pilnuj prawidłowej pielęgnacji skóry twarzy i szyi.

Codziennie rano i wieczorem oczyszczaj skórę łagodnym produktem myjącym. Za pomocą toniku możesz przywrócić skórze odpowiednie pH. Do mycia nie stosuj mydła, które ściąga skórę, wysusza i zmienia jej pH na zasadowe. Wszystko to spowoduje większą produkcję sebum będącego jedną z przyczyn powstawania stanu zapalnego w porach skóry, a także szybsze namnażanie się bakterii powodujących stan zapalny.

Na koniec nie zapomnij nawilżyć skóry łagodnym kremem o lekkiej konsystencji. Dzięki temu nie dopuścisz do wysuszenia skóry, co również uruchomiłoby większą produkcję sebum. Regularnie złuszczaj także martwy naskórek peelingiem enzymatyczny, który nie podrażnia skóry trądzikowej.

Stosuj odpowiednie kosmetyki

W pielęgnacji skóry trądzikowej niezwykle ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków. Do mycia stosuj jedynie łagodne żele i preparaty do demakijażu. Dzięki temu nie podrażnisz i nie wysuszysz skóry. Regularne oczyszczanie twarzy spowoduje zahamowanie rozprzestrzeniania się bakterii na inne zapchane pory skóry.

Zarówno żel, jak i krem czy peeling powinien zawierać składniki przyspieszające gojenie się zmian trądzikowych np. cynk, olejek z drzewa herbacianego o właściwościach przeciwbakteryjnych, a także kwas salicylowy.

Trądzik hormonalny jest objawem zachwianej gospodarki hormonalnej w organizmie. Nadmiar testosteronu i innych hormonów androgenowych przyczynia się do większej produkcji sebum, które wraz z martwym naskórkiem zapycha pory skóry. Powstające w ten sposób zaskórniaki tworzą idealne warunki do powstawania trądziku i stanu zapalnego. Aby temu zapobiec, postaraj się ustabilizować hormony i dbać o prawidłową pielęgnację skóry.