Woda jest podstawą zdrowej diety. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, włosów, skóry i paznokci. Pokażemy Ci, jak się nawadniać i jakie korzyści przynosi picie wody.

Ile wody powinienem spożywać w ciągu dnia?

Czy wiesz, że większość Polaków nie pije wystarczającej ilości wody? Jest to niepokojący wynik, ponieważ woda – naturalny płyn, który nie zawiera cukru, kalorii i szkodliwych dodatków – odpowiada aż za 60% masy ciała dorosłych.

Ile wody powinnaś pić każdego dnia? Szacuje się, że kobiety potrzebują 1,5-2 l wody dziennie, a mężczyźni 2-3 l. Osoba ważąca 60 kg powinna spożywać co najmniej 1,8 l wody dziennie. Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na płyny zmienia się w zależności od wielu czynników. Wzrasta ono wraz z masą ciała, intensywnością aktywności fizycznej oraz w ciepłe dni.

Dlaczego picie wody jest tak ważne?

Woda jest niezbędna w zdrowej diecie. Utrata nawet niewielkiej ilości wody może powodować zmęczenie, senność lub inne problemy. Właściwe nawodnienie organizmu jest niezbędne. Woda dostarcza:

 • Poprawia trawienie pokarmu w przewodzie pokarmowym
 • Zapobiega zaparciom
 • Poprawia funkcjonowanie mózgu i koncentrację
 • Komórki mogą prawidłowo funkcjonować, gdy są odpowiednio odżywione.
 • Zwiększa produkcję moczu, co z kolei poprawia pracę nerek, usuwanie toksyn z organizmu i zwiększa produkcję czerwonych krwinek.
 • Pomaga regulować temperaturę ciała
 • Odpowiednie nawodnienie gałki ocznej jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oczu.
 • Wspomaga prawidłową ruchomość stawów
 • Poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci
 • Zmniejsza widoczność cellulitu
 • Zmniejsza skurcze
 • Zapobiega to zatrzymywaniu nadmiaru wody w tkankach.

Jakie inne funkcje spełnia woda pitna? Pełni ona również funkcję ochronną dla kobiet w ciąży. Przyszłe mamy powinny spożywać co najmniej 2,3 l wody pitnej dziennie, jak podaje Instytut Żywności i Żywienia. W okresie laktacji ilość ta wzrasta do 2,7 l.

Jak schudnąć jedząc prawidłowo? Dowiedz się więcej na https://dietawpudelko.pl/a/rpnr,jak-schudnac-jedzac-prawidlowo

Czy picie wody jest dla Ciebie dobre?

Czy picie wody jest dla Ciebie dobre? Okazuje się, że prawidłowe nawodnienie organizmu jest niezbędne dla każdego, kto chce schudnąć. Odpowiednia ilość płynów może poprawić metabolizm, usunąć toksyny z organizmu poprzez pot i mocz oraz zapobiec zaparciom. Zrównoważona dieta sprzyjająca utracie wagi powinna zawierać zdrową ilość błonnika pokarmowego. Błonnik ten wchłania wodę, zwiększając jej objętość, reguluje pracę układu pokarmowego i pomaga utrzymać zdrową wagę. Ile wody należy pić każdego dnia, aby schudnąć? Ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, aby schudnąć. Kluczem jest jednak spożywanie mniejszej ilości kalorii i około 10-20% dziennego zapotrzebowania na energię. Zdrowe nawodnienie zmniejszy apetyt i zatrzymanie wody w tkankach. Będzie to miało pozytywny wpływ na ogólną kondycję organizmu. Nie gwarantuje to jednak redukcji masy ciała.

Czy picie wody wpływa korzystnie na ciśnienie krwi?

Do niedawna uważano, że picie wody nie ma wpływu na ciśnienie krwi. Dotyczy to zarówno osób zdrowych, jak i młodych. Jednak pacjenci z nadciśnieniem mogą zauważyć, że regularne spożywanie płynów, zwłaszcza bogatych w wodę o niskiej zawartości sodu, może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Badanie opublikowane w Journal of the American Heart Association potwierdza ten wniosek.

Czy woda gazowana jest dobra dla Ciebie?

Woda gazowana to pyszna alternatywa dla napojów gazowanych i zwykłych wód niegazowanych. Woda gazowana jest bezpieczna dla większości ludzi i może być spożywana nawet przez nowicjuszy. Warto jej spróbować, zwłaszcza jeśli jesteś na diecie odchudzającej. Woda gazowana może zwiększyć uczucie zadowolenia i zmniejszyć apetyt na przekąski. Ostrożność powinny zachować osoby ze skłonnością do wzdęć, u których zdiagnozowano chorobę refluksową przełyku, zgagę, wrzody żołądka lub zespół jelita drażliwego, ponieważ pęcherzyki powietrza zawarte w wodzie mogą nasilać te dolegliwości.

Czy wolisz wodę gazowaną czy niegazowaną?

Można pić wodę niegazowaną lub gazowaną, jeśli nie ma przeciwwskazań. Ważne jest, aby czytać etykiety, aby dowiedzieć się, jaka jest zawartość minerałów w każdym płynie, którego zakup rozważasz. Najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie wody średnio zmineralizowanej.

Czy można spożywać wodę z kranu?

Tak, można. Woda z kranu musi spełniać surowe normy UE, być czysta mikrobiologicznie oraz zawierać wapń i magnez. Dzbanek filtrujący jest dobrym rozwiązaniem, jeśli martwisz się o smak lub zapach wody. Należy pamiętać, że większość filtrów poprawia smak i neutralizuje nieprzyjemne zapachy, ale obniża zawartość minerałów w wodzie. Istnieją specjalne filtry, które wzbogacają wodę w magnez.

Jak długo można pić wodę z cytryną?

Woda z cytryną smakuje lepiej niż woda bez żadnych dodatków. Ułatwia to organizmowi zaspokojenie dziennego zapotrzebowania na płyny. Zalecamy dodawanie do wody plasterków cytryny, limonki, truskawek lub zielonego ogórka. Wodę można również wzbogacić, dodając świeżą miętę, bazylię lub melisę. Nie jest to sposób na utratę wagi. Warto spróbować, jeśli masz problemy z zapewnieniem sobie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia.