Tartaki i zakłady stolarskie wykonują trudne rzemiosło, którym konsumenci mogą cieszyć się w życiu codziennym. Praca stolarza nie polega wyłącznie na robieniu mebli, ale także na projektowaniu, renowacji czy zabezpieczaniu drewnianych wyrobów. Nie mniej, jest to ciężka fizyczna praca, którą na całe szczęście możemy sobie ułatwić inwestując w odpowiedni sprzęt niezbędny do wykonania codziennych, a także bardziej abstrakcyjnych zleceń Klientów.

Wielopiły i piły formatowe

Piła to maszyna, dzięki której podzielimy duży kawałek drewna na kilka mniejszych części, jednak nie jest to maszyna, która pozwali nam na precyzyjne dobranie grubości i długości ciętego materiału. Z pomocą przychodzą wielopiły, które dzięki zaawansowanej technologii dają nam możliwość wybrania konkretnych parametrów cięcia bez względu na kształt, jaki finalnie chcemy uzyskać. Świetnie sprawdzi się w pracy z listwami, deskami oraz wszystkimi większymi drewnianymi elementami. Piły formatowe natomiast dadzą nam możliwość cięcia bez postrzępionych krawędzi, a tym samym zaoszczędzą nam sporo czasu i ręcznej obróbki, dlatego idealnie nadadzą się podczas produkcji paneli albo mebli powszechnego użytku.

Strugarki

Strugarki to urządzenia, które mają za zadanie nadać obrabianemu elementowi gładkości, odpowiedniej długości lub szerokości. W zależności od efektu końcowego jaki chcemy osiągać, mamy do wyboru klika rodzajów tego sprzętu:

  • strugarki czterostronne
  • strugarki dwustronne
  • wyrówniarki
  • grubościówki
  • wyrówniarko-grubościówki

Strugarki czterostronne i strugarki dwustronne jak sama nazwa wskazuje, obrabiają dany element z dwóch albo czterech stron, nadając mu odpowiedni kształt i wymiar. Grubościówki są idealnym rozwiązaniem do nadania drewnu odpowiedniej grubości, natomiast wyrówniarki wygładzają i wyrównują powierzchnię drewna. Wyrówniarko-grubościówki, łączą w sobie zarówno elementy wyrówniarki jak i grubościówki, a co za tym idzie, idealnie sprawdzą się w mniejszych pracowniach, w których brakuje miejsca na zbyt wiele urządzeń i maszyn.