Polskie lato wielokrotnie nam udowodniło, że warto wskoczyć do chłodnej wody. Dlatego coraz chętniej kupujemy baseny stelażowe, które pozwalają nam na orzeźwienie w najgorętsze dni. Żeby jednak cieszyć się takim basenem przez lata, trzeba o niego odpowiednio dbać. Przedstawiamy nasz poradnik. 

Jak przygotować podłoże pod basen ogrodowy?

Zanim jeszcze zainteresujemy się samym basenem, to na początek musimy odpowiednio przygotować podłoże, na którym go postawimy. Powinno ono być idealnie równe – wszelkie pochyłości sprawią, że basen nie będzie stabilny. A jeżeli będzie nierównomiernie obciążony ilością wody, może się odkształcić. Żeby wypoziomować podłoże pod basen stelażowy okrągły, przyda nam się deska albo listwa, która odpowiada długością średnicy basenu oraz poziomica. 

Przed rozłożeniem basenu należy przygotować podłoże

Oczywiście zanim ustawimy na podłożu basen, musimy je oczyścić ze wszelkich pozostałości: kamieni, szkła, gałęzi, gwoździ – mogą one przebić basen. 

Czy basen stelażowy można zostawić na zimę?

Jeżeli szukamy odpowiedzi na to pytanie, najlepiej przeczytać instrukcję obsługi basenu i działać zgodnie z zaleceniami. Większość producentów jest zgodnych: baseny stelażowe powinno się chować na zimę – dzięki temu zbiornik nie będzie narażony na mróz i inne czynniki, i będzie nam dłużej służył. 

Kiedy lato się kończy, a temperatury spadają, basen należy opróżnić z wody – zamarznięta zwiększa swoją objętość i może uszkodzić konstrukcję. Ponieważ basen stelażowy posiada zawór spustowy, to opróżnianie go jest bardzo proste. Przed schowaniem basenu na zimę należy go jeszcze przetrzeć ściereczką albo gąbką. Jeżeli stosujemy jakieś środki chemiczne, to upewnijmy się, że są one przeznaczone też do basenów. 

Przed schowaniem basenu należy go dokładnie osuszyć

Przed złożeniem basenu osuszmy go dokładnie, żeby nie pojawiła się na nim pleśń. Najważniejsza kwestia to forma przechowywania basenu – powinien on być zwinięty, a nie złożony (w zagięciach mogą pojawić się dziury). Odpowiednio złożony basen należy przechowywać w suchym pomieszczeniu, np. w garażu. 

Regularne czyszczenie wody

Troska o basen oznacza też dbałość o wodę, którą go wypełniamy. Powinniśmy ją regularnie czyścić. Przede wszystkim wszelkie większe zabrudzenia (np. liście, które do niej wpadną) należy wyciągać dołączoną do zestawu siatką. Oczywiście regularnie powinniśmy też dodawać do wody chloru, który zadba o jej czystość. Żeby woda była zdatna do kąpieli, od czasu do czasu należy oczyścić filtry w basenie.

Kiedy nie używamy basenu, ponieważ na przykład wyjeżdżamy na urlop, dobrze jest go zakryć plandeką albo pokrywą. W ten sposób nie dostaną się do niego żadni nieproszeni goście, na przykład różne owady.

Czy tanie baseny ze stelażem są wytrzymałe?

Obecnie na rynku pojawiła się duża oferta basenów stelażowych, które nie kosztują już majątku. Niektórzy mogą obawiać się o ich wytrzymałość. Prawda wygląda tak, że jeżeli będziemy przestrzegać instrukcji i zaleceń producenta, to nawet tani basen stelażowy może wytrzymać długie lata. Regularne czyszczenie, odpowiednie przechowywanie zimą i dobranie dobrego podłoża na pewno wpłynie na jego staż. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jak dbać o basen ogrodowy, zawsze możemy też skorzystać z pomocy specjalistów w sklepie, w którym kupujemy taki basen albo z filmików w Internecie. Dzisiaj nie trzeba już wydawać majątku, żeby w upalne lato cieszyć się pluskaniem w zimnej wodzie. Baseny stelażowe to bardzo wygodna opcja, która zmieści się nawet w małym ogrodzie przynależącym do szeregowca albo na działce.