W Polsce zimy bywają mroźne, a ciepła pora przychodzi po stosunkowo długim okresie chłodu oraz szarugi. Nic więc dziwnego, że niemal wszystkie obiekty w tym kraju są wyposażone w urządzenia grzewcze. Dotyczy to także budynków przemysłowych, sakralnych i innych o dużej wysokości i kubaturze. Jednak czym docieplać tego rodzaju nieruchomości? To oczywiście zależy od indywidualnych parametrów obiektu, ale często zdarza się, że nie ma możliwości zamontowania w nim centralnego ogrzewania, gdyż byłoby to technicznie trudne lub nieekonomiczne. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzi promiennik ciepła. Czym jest to urządzenie i do czego służy? Przeczytaj ten artykuł by dowiedzieć się więcej.
Promiennik ciepła – zasady działania
Aby objaśnić, jak działa promiennik ciepła, należy wyjść od definicji tego urządzenia. W najprostszych słowach można rzec, iż jest to elektryczne urządzenie grzewcze, które działa na zasadzie emanowania falami podczerwieni i dzięki temu jest w stanie podnieść temperaturę otoczenia. Promiennik najczęściej jest ceramiczny i składa się z oporowego przewodu grzejnego, zalanego tworzywem ceramicznym, który izoluje newralgiczne miejsce. Energia, która wytwarza się w tym przewodzie emanuje właśnie przez ów materiał, przenosząc ciepło do otoczenia.
Promiennik ciepła idealnie nada się zatem do ogrzewania budynków, w których nie ma możliwości zamontowania klasycznej instalacji cieplnej. Należą do nich np. duże hale przemysłowe, namioty, kościoły i kaplice. Co ciekawe, promienniki stosowane są także w przestrzeni otwartej, której dogrzewanie wydaje się niemożliwe dla większości osób. Nie jest to jednak prawdą. Istnieje możliwość ogrzania otoczenia nawet na łonie natury, jeśli skupimy ciepło punktowo, a tak właśnie działa wspomniany promiennik. Jeśli więc masz miejsce np. na balkonie, tarasie czy ogródku letniskowym, które chciałbyś ogrzać, spokojnie możesz zdecydować się na kupno i montaż tego urządzenia. Z pewnością sprawi to, że porankami i wieczorami na otwartej przestrzeni będziesz mógł/a cieszyć się o wiele dłużej, bo już od wczesnej wiosny, do późnej jesieni.
Dla kogo jest promiennik ciepła i ile kosztuje?
Jak zatem łatwo zauważyć, promiennik ciepła będzie najkorzystniej działał w przypadku klientów, którzy dysponują budynkami przemysłowymi lub zewnętrznymi obszarami, które chcieliby dogrzać w chłodniejszy czas. Urządzenie pomoże także zatrudniającym duże ilości pracowników, których zadania nie są zlokalizowane w jednym miejscu, ale na kilku pozycjach. Każdy pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia swoim pracownikom godnych i niezagrażających ich zdrowiu warunków pracy, a utrzymywanie komfortowej temperatury w miejscu wykonywania powierzonych zdań z pewnością realizuje tę zasadę. Promiennik ciepła dobrze sprawdzi się również przy hodowli zwierząt, które także potrzebują stałej temperatury. Urządzenia wykorzystuje się także w obiektach gastronomicznych, a najczęściej w ogródkach zewnętrznych koło restauracji, gdzie goście przebywają do późnych godzin wieczornych.
A ile kosztuje promiennik ciepła i czy każdy może pozwolić sobie na jego zakup? Jak w przypadku każdego produktu, koszt rynkowy promiennika na podczerwień także może się różnić. Zależy to m.in. od jakości firmy, z usług której planujemy skorzystać oraz komponentów użytych do produkcji urządzenia. Niemniej promienniki uznaje się za jedne z najtańszych urządzeń grzewczych dostępnych od ręki. Koszt jednego promiennika to od 300 do 1000 zł, jednak standardowo ludzie decydują się na zakup średniej półki cenowej, oscylującej między kwotami tj. 500 – 700 zł. Na promiennik ciepła pozwolić może sobie zatem niemal każdy, jednak warto pamiętać, że urządzenie zasilane jest prądem, dlatego jego częste i wielogodzinne użytkowanie może sprawić, że nasze rachunki za zużycie energii elektrycznej znacznie wzrośnie. Warto skalkulować zatem plusy i minusy tego rozwiązania i podjąć decyzję najlepszą dla naszego komfortu i portfela.