Dobór odpowiedniego akumulatora samochodowego to warunek konieczny sprawnego działania każdego auta. Bez niego nie tylko uruchomienie pojazdu staje się niemożliwe – urządzenie to zasila przecież wszystkie elektroniczne systemy, w tym te dotyczące bezpieczeństwa. Akumulator wraz z czasem traci swoją moc, dlatego trzeba co pewien czas go wymieniać. O czym należy pamiętać przy jego zmianie? Oto kilka wskazówek na temat tego, jak dobrać akumulator do samochodu.

Dobór akumulatora samochodowego – to trzeba wiedzieć!

Wybór zbyt słabej jednostki zasilającej często wymusza przedwczesną wymianę baterii w samochodzie. Z drugiej strony akumulator samochodowy o za dużej pojemności skutkuje niepotrzebnymi wydatkami a dodatkowo grozi jego zasiarczeniem i spadkiem jakości. Choć na pierwszy rzut oka mogą być to rzeczy oczywiste, warto o nich pamiętać, aby dobrać odpowiednią baterię do danego modelu auta. Należy także mieć na uwadze takie kwestie, jak:

  • rodzaj akumulatora samochodowego – każdy samochód powinien być wyposażony w dedykowany do niego typ baterii. Jeszcze przed wybraniem danej marki warto sprawdzić w instrukcji obsługi (lub internecie), których akumulatorów o konkretnej specyfikacji można użyć do danego modelu auta;
  • miejsce zakupu – akumulator samochodowy można kupić zarówno w sklepie stacjonarnym, sieci czy nawet supermarketach. Jeśli chodzi o ostatnią opcję, to rozwiązanie jest najmniej polecane. Choć może kusić cena, ich jakość oraz wytrzymałość pozostawiają wiele do życzenia. Rozsądnym wyborem jest zaopatrzenie się w akumulator przez internet. W internetowych sklepach typu https://mobilny-akumulator.pl/ zwykle ma się do czynienia z większym wyborem asortymentu. Dodatkowo za tym rozwiązaniem przemawiają konkurencyjne ceny, w porównaniu do sprzedawców stacjonarnych;
  • żywotność – dobry wyznacznik jakości akumulatora. Trwałość większości modeli określana jest przez producentów na 4-5 lat pracy w standardowych warunkach;
  • gwarancja – jej obecność świadczy o pewności danego producenta, że sprzedaje godny zaufania produkt.

Jak dobrać akumulator – prąd rozruchowy i pojemność rezerwowa

Aby uzyskać odpowiednią moc baterii dla swojego pojazdu, należy pamiętać o dwóch pojęciach, jakimi są prąd zimnego rozruchu (CCA) oraz pojemność rezerwową (RC). To pierwsze określenie oznacza moc rozruchową akumulatora mierzoną w amperach, czyli jednorazowe i krótkotrwałe wygenerowanie energii elektrycznej przez akumulator w temperaturze -18 ℃. W tym przypadku należy zawsze stosować się do wymagań producenta samochodu. Potrzebne informacje można znaleźć w podręczniku obsługi auta.

Pojemność rezerwowa z kolei odnosi się do liczby minut rezerwowej mocy, jaką posiada akumulator przy danym obciążeniu. Wykorzystywana jest np. wtedy, gdy akumulator samochody zasila radio czy np. ładowarkę do smartfonu przy wyłączonym silniku. RC zapewnia również działanie podstawowych elementów samochodu w przypadku awarii alternatora i umożliwia płynną pracę samochodu. 

Konserwacja akumulatorów samochodowych

Niektóre akumulatory do auta wymagają konserwacji. Choć są tańsze niż bezobsługowe odpowiedniki, w ich przypadku konieczne jest regularne sprawdzanie poziomów elektrolitów, a nawet ich uzupełnienie. Może to generować dodatkowe koszty i siłą rzeczy zabierać niezbędny czas.

Z tego względu większość kierowców skłania się ku modelom, które nie wymagają kontrolowania poziomu płynów.

Dobór akumulatora samochodowego – rozmiar i zastosowanie

Przy wyborze akumulatora do samochodu należy pamiętać o odpowiednim rozmiarze. Choć konkretna specyfikacja danej baterii może pokrywać się z zaleceniami producenta auta, przeszkodę może stanowić przestrzeń do jego umieszczenia pod maską. Przykładem może tu być np. Fiat Panda II, który wymaga zainstalowania akumulatora w postaci kostki, pomimo tego, że istnieje wiele modeli prostokątnych, których charakterystyka teoretycznie pozwoliłaby na użycie ich w tym samochodzie. Z tego względu najlepiej zmierzyć wymiary starej jednostki zasilania przed kupnem nowej.

Warto także wziąć pod uwagę warunki, w jakich zwykle użytkowane jest auto, ponieważ ma to niebagatelny wpływ na żywotność akumulatora samochodowego. Przykład? Często wysokie temperatury mogą skutkować wyparowaniem elektrolitów czy rdzą. Dla takich warunków atmosferycznych sprawdzą się konkretne rodzaje baterii do auta.