Rachunki za prąd stanowią solidną pozycję w budżecie domowym. W dodatku należy przygotować się na to, że za chwilę będzie to wydatek jeszcze większy. Nie ma co liczyć na zbyt wielkie dopłaty, trzeba raczej wziąć sprawy w swoje ręce i nauczyć się oszczędnie korzystać z energii, tak aby zmniejszyć zużycie prądu, a więc i obniżyć kwoty na rachunkach.

Sprawdź swojego dostawcę energii

Na rynku funkcjonuje wielu dostawców i nigdzie nie jest powiedziane, że akurat twój jest najlepszy. Zapoznaj się z ofertami konkurencji i przeanalizuj najlepsze rozwiązanie. Musisz też spojrzeć na swoją taryfę prądu. Najpopularniejsze PGE oferuje klientom taryfy nocne, dzienne, z obniżonymi stawkami w określonych godzinach czy w dni wolne od pracy. Dostosuj taryfę do godzin, w których przebywasz w domu i korzystasz z prądu intensywniej, wykonując podstawowe czynności; pranie, prasowanie czy zmywanie.

Kupuj urządzenia energooszczędne

Nie chodzi rzecz jasna o to, aby natychmiast wymienić cały sprzęt, ale aby przy planowanej wymianie kierować się klasą oszczędności urządzenia. Szczególną uwagę zwróć na lodówkę, która działa przez całą dobę. Im więcej plusów po literce A, tym taniej w eksploatacji. Pamiętaj, aby nigdy nie wkładać do lodówki ciepłych potraw. Na ich studzenie zużywa ona trzy razy więcej energii.

Wyłączaj z kontaktu urządzenia elektryczne, kiedy ich nie używasz

Ładowarki, telewizor czy dekodery zostawiane w stanie uśpienia zużywają sporo prądu. Nie wystarczy, zwykle kliknięcie pilotem, lepiej fizycznie wyciągnąć zasilanie z gniazdka. Najwygodniej będzie zainwestować kilka złotych w listwę przepięciową, która ma kilka gniazdek, a jednym przyciskiem wyłączymy kilka urządzeń.

Używaj oświetlenia punktowego, zamiast sufitowego

Do czytania książki czy oglądania telewizji nie potrzebujesz silnego oświetlenia. Zamiast tego lepiej jest korzystać z lampek nocnych, które doświetlają tylko potrzebna w tym momencie powierzchnię.

Naucz się gotować

Używanie czajnika potrafi być sztuką. Jeśli masz kuchenkę gazową, wymień czajnik elektryczny na tradycyjny. Gaz jest nadal tańszy od prądu. W czajniku elektrycznym gotuj tylko tyle wody, ile faktycznie zużyjesz. Na płycie elektrycznej gotuj pod przykrywką i pamiętaj, że rozszerzenie, z którego korzystasz, powinno być mniejsze o około 2 cm od średnicy garnka, którego używasz.