Zastanawiasz się, czy i kiedy opłaca się wziąć kredyt na samochód? Czy są jakieś alternatywy albo czy jest coś szczególnego, na co warto zwrócić uwagę analizując oferty kredytów samochodowych dostępne na rynku? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule – skorzystaj z gotowych wskazówek, aby ułatwić sobie decyzję.

Czy kredyt samochodowy jest opłacalny?

Zastanawiając się nad tym, kiedy opłaca się wziąć kredyt na samochód – warto zauważyć, że w większości przypadków jest to opłacalne rozwiązanie dla sfinansowania zakupu pojazdu. Mowa bowiem o kredycie celowym tzn. takim, który musi zostać wykorzystany na konkretny cel (tutaj zakup samochodu) i w większości przypadków wiąże się on z niższymi kosztami kredytu, w tym oprocentowaniem niż w przypadku kredytu gotówkowego.

Co ważne, wyróżniamy kilka rodzajów kredytów samochodowych:

  • Kredyty balonowe – spłata niskich rat obejmujących 80% wartości pojazdu plus jednorazowa spłata pozostałych części pojazdu.
  • Kredyty jednoratalne – wymagają wniesienia wkładu własnego, a pozostała część jest kredytowana przez bank i spłacana zgodnie z zawartą umową.
  • Standardowe kredyty gotówkowe – comiesięczne raty kapitałowo-odsetkowe zgodne z umową.

Kiedy lepiej wziąć kredyt gotówkowy niż samochodowy?

Możesz się zastanawiać kiedy opłaca się wziąć kredyt na samochód również w kontekście porównania tej formy pożyczki z kredytem gotówkowym, który zawsze opłaca Ci się bardziej, jeśli nie chcesz poinformować banku, na jakie cele chcesz przeznaczyć pożyczoną kwotę. Wtedy to nie ma znaczenia, czy chodzi o kredyt na samochód używany, czy jakikolwiek inny pojazd lub nawet sfinansowanie wycieczki za kierownicą świeżo zakupionego samochodu – biorąc kredyt gotówkowy w żaden sposób nie musisz się tłumaczyć, jak wykorzystasz pożyczone z instytucji pieniądze.

Co więcej, choć zwykle oprocentowanie kredytów samochodowych jest niższe, to jednak można znaleźć również atrakcyjne oferty na kredyt gotówkowe, co też mogłoby być opłacalnym wyborem.

Jakie są koszty kredytu samochodowego?

Musisz wiedzieć, że koszty kredytu samochodowego w zakresie czynników, które na nie wpływają są takie same jak w przypadku większości innych kredytów. Natomiast równocześnie jest kilka wyróżników, które przekładają się na to, jak bardzo atrakcyjna będzie oferta z banku.

Jakie czynniki w sposób szczególny wpływają na koszt kredytu samochodowego?

  • Wkład własny – im większy wkład wniesiesz, tym na niższe koszty możesz liczyć.
  • Wiek samochodu – im starszy pojazd, tym wyższe koszty. Ważne! Bank może nawet odmówić Ci udzielenia kredytu na samochodu który ma na swoim koncie określony przez instytucję limit wiekowy np. 10 lat.
  • Wartość samochód – możesz liczyć na atrakcyjniejsze warunki wraz ze wzrostem ceny samochodu, co wiąże się z większą sumą kredytu.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami ofert dostępnymi w porównywarkach, takich jak https://www.totalmoney.pl/kredyty_samochodowe, gdzie można podejrzeć jak powyższe czynniki mają zastosowanie w praktyce.

Czy kredyt na samochód opłaca się bardziej niż leasing?

Być może w trakcie swoich rozważań nad tym, kiedy opłaca się wziąć kredyt na samochód – trafiłeś na alternatywne rozwiązanie, jakim jest najem samochodu osobowego. Słusznie, bo okazuje się, że często leasing może być bardziej opłacalny niż kredyt samochodowy. Wystarczy research pojazdów uwzględniających Twoje potrzeby i krótka analiza, aby znaleźć ofertę na niższe koszty.

Leasing konsumencki na samochód – ważne fakty:

  • nie wymaga dużego wkładu własnego,
  • raty są zwykle niższe w porównaniu do kredytu samochodowego i na pewno niższe w porównaniu do kredytu gotówkowego.

Pamiętaj jednak, że to najem i nawet jeśli jest długoterminowy nie czyni Cię właścicielem pojazdu, co jest jedną z wad, którą w kontekście leasingu zamiast kredytu samochodowego warto rozważyć.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać korzystny kredyt na samochód?

Teraz, gdy już wiesz czy i kiedy opłaca się wziąć kredyt na samochód – warto spojrzeć na kilka konkretnych warunków, które musisz spełnić, aby uzyskać możliwie najkorzystniejsze warunki umowy kredytowej. Do wyżej wymienionych związanych z czynnikami kosztów kredytowych należy dodać następujące:

  • pożądana przez kredytodawcę zdolność kredytowa do spłaty pożyczki samochodowej
  • nienaganna historia kredytowa dokumentująca Twoją wiarygodność jako pożyczkobiorcy
  • komplet dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o kredyt samochodowy

Zadbanie o każdy z tych punktów pomoże Ci zwiększyć szanse na możliwość uzyskania atrakcyjnego kredytu.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem kredytu na samochód?

Analizując to, kiedy opłaca się wziąć kredyt na samochód weź pod uwagę obie strony medalu tzn. zarówno to, jakie są Twoje oczekiwania i potrzeby względem pojazdu, jak również to, jakie aktualnie oferty kredytowe masz do wyboru. Tylko skrupulatna i szczera analiza tych czynników pomoże Ci w podjęciu możliwie jak najlepszej decyzji. Pamiętaj też, że zawsze możesz skorzystać z pomocy doradcy kredytowego.