Żaluzje drewniane to świetny sposób na ocieplenie wnętrza. Doskonale wpasowują się w obecne trendy, stawiające na naturalne materiały. Poza interesującym, eleganckim wyglądem, są też niezwykle praktyczne. Pasują do wnętrza w każdym stylu, dzięki swojemu ponadczasowemu charakterowi. Dzięki nim, z łatwością uzyskamy w pomieszczeniu takie naświetlenie, jakie nas zadowala. Na rynku istnieje wiele modeli żaluzji drewnianych, a wykonuje się je z różnych gatunków drewna.

Żaluzje drewniane – czy warto się na nie zdecydować?

Żaluzje drewniane najbardziej spodobają się osobom, które stawiają na ekologiczne rozwiązania oraz cenią naturalne akcenty w wystroju wnętrz. To świetna alternatywa dla plastikowych żaluzji, które wyglądają dużo mniej elegancko. Dodatkowo, żaluzje drewniane są odporne na zabrudzenia oraz nadadzą każdemu pomieszczeniu ekskluzywności.

Jakie jeszcze zalety mają żaluzje drewniane? Bez wątpienia wprowadzają przytulny nastrój, a dobrze dobrane pod kątem kolorystycznym, dopełnią zarówno nowoczesne, jak i klasyczne aranżacje. Mimo tego, że żaluzje drewniane do tanich nie należą, to warto się na nie zdecydować choćby dlatego, że dobre jakościowo modele posłużą nam wiele lat. Co więcej, żaluzje drewniane zapewnią nam prywatność oraz ochronią zarówno upałem, jak i chłodem.

Żaluzje drewniane – odpowiednie wymiary

Kwestią najważniejszą jest wybór odpowiednich wymiarów lamelek. Naturalnie powinniśmy się tu kierować parametrami okna. Jest to kluczowy aspekt, a przed zakupem żaluzji drewnianych, koniecznie musimy zmierzyć okno. Szerokość lameli jest również bardzo ważna. Te najbardziej klasyczne modele mają szerokość 25 mm, choć często wybiera się również 50 mm. Węższe lamele dopełnią każdą przestrzeń, wszędzie będą pasować oraz nie przytłoczą pomieszczenia. Lamele 50 mm skuteczniej ochronią przed nadmiernym nasłonecznieniem. Polecane są głównie do wnętrz w stylu nowoczesnym.

Jak wybrać kolor żaluzji drewnianych?

Żeby osiągnąć jak najlepszy efekt, warto jest przemyśleć kwestię koloru żaluzji drewnianych. Najbezpieczniej jest dobrać go pod kolor ramy okna. Najlepiej, żeby rama okienna miała idealnie ten sam kolor co lamelki, jednak również zbliżona barwa da nam pożądany, pełen harmonii efekt. Takie rozwiązanie nie zawsze jest jednak możliwe.

Rama okienna często jest plastikowa, biała. Wtedy możemy zdecydować się na trochę bardziej ryzykowne rozwiązanie, czyli dobrać lamele do koloru mebli bądź parkietu. W tej sytuacji, w stylu prowansalskim bądź skandynawskim, powinniśmy wybrać żaluzje jasne, a do wnętrza w stylu boho – żaluzje  w naturalnym kolorze drewna. Kto w takim razie powinien zdecydować się na ciemne żaluzje drewniane? Ten kolor najlepiej dopełni wnętrze urządzone w stylu klasycznym.

Podsumowanie

Wybierając konkretny model żaluzji drewnianych, powinniśmy mieć na uwadze wiele czynników. Najważniejsze są tu wymiary żaluzji oraz lameli, lecz równie istotny jest kolor drewna oraz jego jakość. Pamiętajmy, że źle dobrany kolor zaburzy wnętrze, natomiast zła jakość sprawi, że żaluzje szybciej się zniszczą.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)