Trwałość i wytrzymałość jest w przemyśle niezwykle ważna. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się konstrukcje stalowe. Co warto wiedzieć o ich właściwościach?

Konstrukcje stalowe – co się z nich buduje?

Stal w historii ludzkości stała się bardzo ważnym surowcem. Jest to stop żelaza z węglem, który wyróżnia się niezwykłą trwałością. Osiągnięto go dzięki nowoczesnym technologiom produkcyjnym. Współczesne wytwarzanie stali jest doprowadzone dzięki nim niemalże do perfekcji. Dzięki temu stal znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim wykorzystuje się ją do budowy szkieletów budynków opartych o konstrukcje stalowe. W ten sposób powstają różnego rodzaju hale, wiaty rolnicze, lotniska, czy stadiony. Konstrukcje stalowe składają się z prefabrykowanych elementów. Za ich produkcję odpowiadają specjalistyczne firmy, które znajdziemy także w Polsce. Wykonują one wspomniane szkielety na podstawie wcześniej przygotowanych projektów. Dostarczają jej klienci lub są one wykonywane na miejscu. Pozwala to stworzyć niezwykle precyzyjne konstrukcje stalowe, które będą gotowe do montażu w konkretnym miejscu.

Spawanie konstrukcji stalowych – gdzie znajdziemy specjalistów?

Gdy wszystkie elementy konstrukcji stalowych będą gotowe, można przystąpić do ich łączenia. Najczęściej dzieje się to w wyniku spawania. Metoda ta jest bowiem bardzo korzystna dla całej konstrukcji. Dzięki niej łączniki są lżejsze niż miałoby to miejsce w przypadku połączeń nitowych czy śrubowych. Spawanie konstrukcji pozwala także ograniczyć ilość nakładek czy blach węzłowych. Łączenie wykonuje się najczęściej techniką MIG lub TIG. Pierwsza polega na wytworzeniu łuku elektrycznego między głowicą a materiałem. Metoda TIG natomiast to nic innego jak spawanie konstrukcji przy użyciu elektrody wolframowej i osłony z gazu szlachetnego. Więcej o tym dowiesz się tutaj https://cnc.barosz.pl/uslugi/konstrukcje-stalowe/. Tego typu prace nie zajmują zbyt wiele czasu, są bowiem proste i szybkie. Warto więc sprawdzić ofertę polskich firm i powierzyć realizację zlecenia prawdziwym specjalistom.