Nie od dziś wiadomo, że Niemcy szczycą się świetnym piwem, Francuzi winami, a polskie firmy pędzą jedne z najlepszych wódek na świecie. Na naszych stołach najczęściej pojawia się alkohol wyprodukowany ze zbóż, nie z ziemniaków. Czy warto wypróbować wódkę wytwarzaną z użyciem bogatych w skrobię bulw? Jak znaleźć najlepszy trunek?

Jak wytwarza się wódki z ziemniaków?

Na początku produkcji tego alkoholu oczyszcza się surowce, z których powstać ma spirytus — w tym przypadku są to oczywiście ziemniaki. Następnie paruje się je po to, aby dokonać upłynnienia znajdującej się w nich skrobi. Potem, poprzez zacieranie, rozkłada się ją na cukry proste, a później doprowadza się do fermentacji przy pomocy drożdży. 

-Na samym końcu alkohol poddajemy destylacji, rektyfikacji, a powstały na drodze tego procesu spirytus miesza się z wodą. Wtedy producent może kontrolować moc swojej wódki i z łatwością osiągnąć zamierzony efekt, a także upewnić się, że butelki jednej partii będą miały tę samą moc – wyjaśnia ekspert sklepu Krest.

Polska wódka z ziemniaka – co ją wyróżnia?

Choć wydawać się może, że czysta wódka zawsze smakuje tak samo, nie do końca jest to zgodne z prawdą. Żeby się o tym przekonać, wystarczy porównać alkohole wyprodukowane na bazie żyta, pszenicy czy kukurydzy, z takim, do wytworzenia którego użyto ziemniaków. Różnice są ogromne.

Ten ostatni odznacza się zdecydowanie delikatniejszym smakiem. Jest gładki, ziemisty i odczuwalnie słodszy. To wszystko wpływa korzystnie na poziom pijalności wódki ziemniaczanej, podwyższając go, co pokazuje, jak przystępny i przyjemny w piciu jest taki trunek. Jest to opcja o wiele bardziej przyjazna dla osób, które nie przepadają za wysokoprocentowymi alkoholami o intensywnym, ostrym smaku.

Ziemniaki — główny składnik wódki ziemniaczanej

Najlepsza wódka ziemniaczana na imprezę

Polskie wódki z ziemniaków nadają się doskonale na wszelkiej maści imprezy w gronie znajomych: rodzinne zjazdy, wesela i inne przyjęcia, takie jak osiemnaste urodziny, rocznice, czy bliskie spotkania w gronie przyjaciół. Goście bardzo cenią sobie ten właśnie alkohol ze względu na jego wysoką pijalność, ziemistość i słodkawy smak. To coś, czego nie mogą nam zaoferować trunki powstałe z innych surowców.

Warto poświęcić też sporo czasu na miłe dla oka detale, na przykład opakowanie. Szukając idealnej butelki na każdą okazję, przede wszystkim stawiajmy na jakość. Alkohol, który nie rozczaruje naszych bliskich, musi być nie tylko smaczny, ale i powinien cieszyć oko.

Warto zakupić produkt, jaki wcześniej mieliśmy już okazję samodzielnie sprawdzić. Alkohole cieszące się pozytywnymi opiniami koneserów lub polecane przez kogoś, czyim osądom ufamy, na pewno spełnią wasze oczekiwania. Jeśli jest to przyjęcie, na które będziemy musieli zakupić dużą ilość alkoholu, ważna jest także kwestia ceny – postarajmy się znaleźć pozycję, która przedstawia najlepszy stosunek jakości do kwoty, jaką będzie trzeba zapłacić.

Wódka ziemniaczana

Najlepsza wódka z ziemniaków na prezent

Kupno trunku na upominek rządzi się odrobinę innymi prawami. Jakość powinna być kluczowym wyznacznikiem, jednak pod uwagę powinniśmy wziąć również prestiż marki czy przyjemne w odbiorze i cieszące oko opakowanie. 

Dobrze byłoby wręczyć naprawdę elegancką butelkę, od której przecież będzie zależało pierwsze wrażenie, które może zaważyć na tym, czy osoba obdarowana doceni nasz podarek. Postarajmy się więc znaleźć balans pomiędzy reprezentatywnością opakowania, wybranej przez nas pozycji i jakością.