Osoby, które chcą wysyłać do UK przedmioty o dużych gabarytach, a nie mają możliwości transportowania ich samochodem, zastanawiają się nad wyborem poczty kurierskiej. Szybka paczka do Anglii jednak nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Przy wysyłce dużych gabarytów jest wiele ograniczeń, podobnie jak nie każdą rzecz można nadać kurierem. Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę?

Co można wysłać w paczce do Anglii?

Przepisy transportowe jeszcze przed Brexitem ograniczały kategorie przedmiotów i substancji, które nie powinny znaleźć się w przesyłkach kurierskich. Zakazy wynikają między innymi z tego, że przewoźnik odpowiada materialnie za wszystkie przewożone przesyłki. Dlatego eliminuje ryzyko ich zniszczenia przez stłuczony słoik czy wylany środek chemiczny. W grę wchodzą też przepisy fitosanitarne. Przewożenie świeżych produktów w upalnym słońcu i przy różnych opóźnieniach może skończyć się przykrymi konsekwencjami.

Brexit wprowadził dodatkowe ograniczenia zarówno w wartości przesyłek, jak i w tym, co można wysłać w paczce do Anglii. Wynika to z przepisów importowo-eksportowych, które obowiązują przewoźników. O ile niektórzy z nich przyjmują np. słodycze i trwałą żywność, o tyle kurier do Anglii raczej jej nie zabierze. Więcej informacji na temat przedmiotów zakazanych znajdziesz w serwisie Euro Paka – https://www.euro-paka.pl/. Szybka paczka do Anglii może jednak mieć duże gabaryty.

Jak wysłać paczkę do Anglii po Brexicie?

Brexit wprowadził wiele zmian w wysyłce paczek kurierskich do Anglii. Jedną z nich jest obowiązkowa odprawa celna związana też z wniesieniem opłaty podatku VAT i cła. Jakie to ma znaczenie dla przesyłek o dużych gabarytach? Otóż graniczna wartość paczki, do której jest ona zwolniona z opłat, wynosi 45 euro. Wysyłając rower, motor czy mebel trzeba liczyć się z tym, że zostanie on wyceniony drożej i trzeba będzie te opłaty wnieść. 

Pomimo tego ograniczenia wysyłanie paczek po Brexicie nie różni się zbytnio od tego, które miało miejsce wcześniej. Paczki do Anglii można nadać w serwisie Euro Paka, dokonując ich wcześniejszej wyceny i wybierając jedną z ofert. 

Utrudnieniem jest jedynie konieczność wypełnienia deklaracji celnej, ale w tym zadaniu pomagają sami przewoźnicy. W serwisie są udostępniane szczegółowe formularze wraz z instrukcją. Można w nim też znaleźć sporo informacji na temat zasad wysyłki ogólnie i związanych z Brexitem.

Kurier do Anglii a duże gabaryty

Jeśli chcesz wysłać do Wielkiej Brytanii przedmiot o sporych wymiarach, z pewnością musisz się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że:

  • nie wszystkie firmy kurierskie przewożą paczki do Anglii o dużych gabarytach,
  • wysłanie takiej paczki jest droższe niż rozmontowanie przedmiotu i nadanie go w kilku przesyłkach, 
  • przedmiot wielkogabarytowy często wymaga umieszczenia na palecie i odpowiedniego zabezpieczenia,
  • w wielu firmach koszt usługi jest obliczany na podstawie tzw. wagi gabarytowej, co oznacza, że im lżejsza jest paczka o dużych wymiarach, tym więcej będzie kosztować jej nadanie,
  • nie zawsze jest dostępna szybka paczka do Anglii o dużych gabarytach, gdyż przesyłki tego typu są wysyłane specjalnym transportem.

Ile kosztuje wysłanie paczki do Anglii?

Koszt usługi kurierskiej w wielu firmach jest ustalany na podstawie tzw. wagi gabarytowej. Jest ona obliczana za pomocą wzoru, w którym uwzględnia się wymiary i wagę przesyłki. Otrzymany wynik jest odzwierciedleniem proporcji pomiędzy tymi dwoma parametrami. Stąd też im mniej waży duża paczka, tym wyższy jest wynik obliczenia, podobnie jak cena usługi. Różnice mogą być znaczące, dlatego często, zamiast posługiwać się cennikiem, warto skontaktować się z przewoźnikiem i zlecić przesyłkę niestandardową.