Działalność wielu firm uzależniona jest od tego, jak szybko są one w stanie dostarczyć zamówione towary na miejsce przeznaczenia. Usługi transportowe nie muszą być bardzo drogie, ale na ich wycenę wpływa bardzo wiele czynników. Co trzeba wziąć pod uwagę przy ustalaniu kosztów transportu?

Jaki rodzaj przewozu?

Organizując transport Chorwacja należy zdecydować, czy będzie to transport typu LTL czy FTL. Na czym polega różnica? LTL (Less Truck Load) to najczęściej przewozy drobnicowe – ładunek nie zajmuje całej przestrzeni bagażowej, a jedynie jej część, dlatego płaci się konkretnie za ilość, wagę lub objętość przewożonego ładunku. Takie przewozy uwzględniają zlecenia kilku klientów.

Przy dużych transportach stosowane jest częściej rozwiązanie typu FTL (Full Truck Load). Tutaj płaci się za wynajęcie danego środka transportu i ciężar oraz wielkość ładunku nie mają znaczenia – opłaca się to wtedy, gdy wynajętą przestrzeń można całkowicie wypełnić swoim towarem.

Dokąd i w jakim terminie?

Kolejne czynniki mające wpływ na cenę usługi transportowej to:

– odległość od miejsca załadunku do punktu wyładunku

– przebieg trasy (np. obecność po drodze kontroli granicznych)

– czas realizacji zamówienia (przewozy ekspresowe mogą być nawet o 100 procent droższe)

– okres świadczenia usługi (transport w dni świąteczne jest znacznie droższy)

Przewoźnik bierze także pod uwagę to, czy towar wymaga szczególnego traktowania, specjalistycznego środka transportu oraz jak skomplikowany jest załadunek i rozładunek. Do wspomnianych kosztów wlicza się jeszcze niezbędne ubezpieczenia, opłaty parkingowe oraz pensje pracowników.

Indywidualna wycena

Zamawiając transport na międzynarodowych trasach, korzystając na przykład z usług https://ekspo-trans.pl/slowenia/, zwykle trzeba się liczyć z indywidualną wyceną. Nie zawsze jest bowiem tak, że im dłuższa trasa, tym proporcjonalnie wyższa cena transportu – w przypadku długich dystansów firmy przewozowe obniżają czasem stawki za jeden kilometr, zwłaszcza gdy jest to wieloletnia, stabilna współpraca.

Cena usługi zależy też od tego, jak duża jest konkurencja w danym regionie – im więcej firm transportowych, tym łatwiej o tańszy transport. Warto mieć jednak na uwadze, że niższa cena niekoniecznie przekłada się na dobrą jakość usługi. Zdarza się bowiem, że tanie zlecenia realizowane są przez niedoświadczonych pracowników i bez zachowania niezbędnych standardów bezpieczeństwa, co zwykle generuje poważne straty, wynikające z uszkodzenia towaru albo niedotrzymania terminu.