Kurtyna powietrzna to nie tylko urządzenie do tworzenia bariery powietrznej, ale przemyślane rozwiązanie, dzięki któremu możemy zaoszczędzić na kosztownych stratach ciepła. Jest to zasłona powietrzna montowana najczęściej nad drzwiami wejściowymi do obiektów.

Zastosowanie kurtyny powietrznej

W obiektach użyteczności publicznej takich jak: sklepy, apteki, restauracje, biurowce hotele czy centra handlowe, ciągłe otwieranie i zamykanie drzwi może powodować pewien dyskomfort pracowników a także klientów przebywających w środku, dlatego kurtyny powietrzne to dobre izolatory tych pomieszczeń od wpływu czynników zewnętrznych. Chronią nas przed chłodem, upałem, spalinami, kurzem, dymem a także insektami. Jednym słowem uniemożliwiają przepływ powietrza przez otwarte drzwi lub bramę.

Gdzie najlepiej zainstalować kurtyny powietrzne?

Kurtyny powietrzne to urządzenia stosowane w miejscach nasilonego ruchu, gdzie w wyniku częstego otwierania i zamykania drzwi wejściowych wnętrza szybko się wychładzają. Instaluje się je nad drzwiami (poziome) lub z boku drzwi (pionowe). Kurtyny powietrzne łagodzą gwałtowna zmianę temperatury między powietrzem wewnętrznym i na zewnętrz pomieszczenia. Znakomicie sprawdzają się w miejscach, gdzie częste otwieranie drzwi powoduje mieszanie się powietrza o różnej temperaturze.

Kurtyny powietrzne i ich rodzaje

Pod względem temperatury nawiewanego powietrza kurtyny powietrzne dzielą się na ciepłe i zimne. Kurtyny powietrzne ciepłe zapobiegają wychładzaniu się wejścia do pomieszczeń, natomiast zimne zapobiegają napływowi ciepłego powietrza do wnętrza. Mogą występować bez nagrzewnicy, z nagrzewnicą elektryczną lub wodną.

Kurtyna powietrzna i estetyka

Kurtyny powietrzne posiadają estetyczny wygląd. Swoim nowoczesnym i atrakcyjnym designem wtapiają się w otoczenie tworząc jego integralną część. Nie zajmują dużo miejsca, a więc nie wymagają przeróbek i remontu przy montażu. Są dostępne w różnych odcieniach, zarówno w bieli, jak i w kolorze stalowym. Mogą być także w obudowie, której wzór będzie zależeć od indywidualnego projektu.

Funkcjonalność kurtyn powietrznych

Kurtyny powietrzne można ze sobą łączyć, co w przypadku szerokich czy wysokich bram jest bardzo dogodne i funkcjonalne. Są odporne na zróżnicowane warunki atmosferyczne, a także odporne na zniszczenia. Kurtyna powietrzna nie pęknie w ujemnej temperaturze ani nie wyblaknie czy nie będzie oddziaływać w inny sposób w momencie siarczystego upału. Kurtyny powietrzne można bez obaw można montować w wielkich halach magazynowych, co w połączeniu z innymi stworzy jeden wielki płaszcz powietrzny osłaniający przed każdego rodzaju ścianą powietrza i utrzymujący stałą temperaturę pomieszczenia.

Kurtyna powietrzna to oszczędność energii

Oprócz dobrej izolacji ścian obiektów, szczelnych okien i drzwi kurtyny powietrzne tworzą skuteczną zaporę. W znacznym stopniu ograniczają straty energii cieplnej co w obecnych czasach ma bardzo duże znaczenie. Utrata ciepła wiąże się z dużymi kosztami zwłaszcza, jeśli pomieszczenie ogrzewane jest duże i posiada bardzo obszerne przejście. Zakup kurtyny powietrznej, możne nawet o połowę zmniejszyć wydatki na energię cieplną w Twoim zakładzie.