Plotery tnące z powodzeniem używane są w wielu branżach. Specjaliści wykonujący prace z zakresu prac artystycznych, architektonicznych, marketingowych, reklamowych, czy nawet odzieżowych z ochota korzystają z tego typu sprzętu. Nic dziwnego, umożliwia on bowiem bardziej sprawne, ale także wyjątkowo precyzyjne wycinanie różnych kształtów. W tym zakresie ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej maszyny, warto poznać rodzaje ploterów tnących.

Rodzaje ploterów

Na rynku znajdziemy różne plotery, które można podzielić pod względem kilku kryteriów. W pierwszej kolejności podział obejmuje sposób prowadzenia papieru do wydruku. W tym przypadku wyróżnia się plotery płaskie oraz bębnowe. Drugim kryterium jest natomiast przeznaczenie urządzenia. Można zatem wyróżnić plotery, które nanoszą obraz, plotery grawerujące, a także plotery tnące. Dodatkowo plotery, które nanoszą obraz również można podzielić na rodzaje. Występują zatem plotery atramentowe, plotery solwentowe, plotery laserowe, oraz plotery kreślące. Wybór jest naprawdę bardzo duży.

Plotery bębnowe i płaskie

Aby przybliżyć pracę ploterów, warto poznać co czego dokładnie służą poszczególne rodzaje. Czym zatem różnią się plotery bębnowe od płaskich? Ich różnica polega przede wszystkim na sposobie prowadzenie karetki. W ploterze płaskim karetka wraz z głowicą drukująca, aby nanieść obraz na płasko rozłożonym materiale porusza się po dwóch osiach. Z kolei w ploterze bębnowym karetka przemieszcza się w linii prostej, natomiast bęben służy do przesuwania papieru. Warto także wspomnieć o sposobie mocowania papieru, który również różni te dwa modele, W ploterze bębnowym papier nawija się na rolkę, a sama rolka przymocowana jest do plotery na wałku.

Plotery tnące i grawerujące

Jak sama nazwa wskazuje plotery grawerujące służą do grawerowania na powierzchniach twardych. Świetnie sprawdzają się na szkle i metalu. Co ważne, tego typu wydruki mogą być również dwu i trójwymiarowe. Plotery grawerujące z powodzeniem sprawdzają się w pracach tylko tworzenie matryc, a także grawerowanie napisów. Plotery tnące moją natomiast zupełnie inną rolę. Ich zadaniem jest wycinanie i nacinanie wzorów w miękkich i twardych materiałach. Doskonale sprawdzą się zarówno do cięcia w foli samoprzylepnej, tkaninach, styropianie, a także w plastiku i różnego rodzaju płytach. Można ich używać w bardzo wielu branżach, od tych artystycznych po ścisłe.

Plotery nanoszące obraz

Warto wspomnieć również o ploterach laserowych oraz atramentowych. Te dwa modele są bardzo powszechne i niezwykle często używane. Różnica między tymi dwoma modelami polega na sposobie zadrukowywania kartki. Jeden rodzaj wykorzystuje do tego celu laser, a drugi atrament. Oczywiście w przypadku plotera laserowego, obraz jest wypalany. Do mniej znanych należą plotery solwentowe i kreślące. Są one dosyć drogie i mało popularne. Również służą do tworzenia wydruków. Jednak zastosowane zostały w nich inne tusze, które działają na bazie rozpuszczalników organicznych, a nie wodnych.

Plotery tnące od Zemat: https://www.zemat.com/pl/plotery-tnace-randix