Zastanawiasz się, jaka farba na dach sprawdzi się na Twoim pokryciu dachowym? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i będzie zależeć od wielu czynników, m.in. od rodzaju blachy, którą posiadasz oraz od jej stanu. Warto dobrze się zastanowić przed zakupem farby, bo źle dobrana może nie spełnić swoich funkcji ochrony przed korozją.
Farba na dach – co wpływa na jej wybór?
Wiosna to idealna pora na renowację dachu. Jeżeli posiadasz pokrycie z blachy to prawdopodobnie trzeba będzie ją po sezonie jesienno – zimowym oczyścić z liści i innych zanieczyszczeń. Jeżeli przy okazji odkryjesz ślady korozji, będzie to znak, że twoja blacha potrzebuje malowania. Jednak nie chodzi tu o kwestie dekoracyjne, a o walkę z rdzą, która pozostawiona na dachu będzie bardzo szybko postępować, uszkadzając coraz większe połacie. W konsekwencji może to doprowadzić do sytuacji, w której konieczna będzie wymiana całego poszycia dachu.
Wybór odpowiedniej farby będzie zależeć od rodzaju blachy, którą posiadasz. Jeżeli jest to zwykła stalowa blacha, to malowanie jej farbą będzie konieczne zaraz po zamontowaniu jej na dachu. Blachy stalowe są najmniej odporne na korozję, która powstaje w wyniku działania czynników środowiskowych, takich jak deszcze, śniegi i zanieczyszczenia powietrza. Wszystkie te elementy w połączeniu z tlenem powodują proces korozji na metalach. Trochę lepiej sytuacja będzie wyglądać, jeżeli na Twoim dachu została położona blacha ocynkowana. Ocynk stanowi dodatkową barierę ochronną, która zabezpiecza stal przed rdzą. Jednak i taki dach trzeba będzie z czasem przemalować. Zwłaszcza jeżeli zauważymy pierwsze oznaki powstawania korozji.
W takim przypadku nie pozostaje nam nic innego, jak zakupić odpowiednią farbę. Najlepiej zakupić farbę podkładową oraz warstwę wierzchnią. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że skorodowane miejsce będzie lepiej zabezpieczone. Czy jest j coś, co farba na dach powinna zawierać? Tak, farba, którą zamierzamy kupić, powinna zawierać mikroskopijne drobinki metalu, które będą tworzyć dodatkową powłokę ochronną, zabezpieczającą dach przed działaniem czynników zewnętrznych. Warto również zwrócić uwagę na to, czy farba nie wydziela niebezpiecznych dla zdrowia oparów. Na rynku dostępne są farby, które mają neutralny wpływ na człowieka oraz środowisko naturalne.
Jak malować dach farbą?
Malowanie dachu zależeć będzie od rodzaju powierzchni, którą chcemy zabezpieczyć. Jeżeli blacha na dachu ma ślady korozji to przed malowaniem, trzeba koniecznie ją usunąć, np. metalową szczotką zwaną potocznie druciakiem. Następnie zaleca się umycie dachu wodą pod ciśnieniem z użyciem specjalistycznego detergentu do czyszczenia dachu. Po tych zabiegach można przystąpić do malowania dachu farbą podkładową oraz warstwą właściwą.
Jeżeli planujemy renowację starej nawierzchni dachowej, która była już malowana, to proces będzie wyglądał trochę inaczej. Na początku będzie konieczne usunięcie łuszczących się elementów farby, np. przy pomocy specjalistycznych preparatów malarskich lub szczotki drucianej. Pozostałą nawierzchnię należy przed malowaniem zmatowić i umyć. Wtedy, jeżeli nie zauważymy kolejnych łuszczących się warstw, można przejść do malowania.
Aby farba na dach była skuteczna, trzeba koniecznie pamiętać, aby malować nią wyłącznie suche nawierzchnie. Dlatego malowanie najlepiej zaplanować w okresie, kiedy nie spodziewamy się długotrwałych opadów deszczu. Warto również pamiętać, aby przed malowaniem dokładnie wymieszać zawartość puszki z farbą, ponieważ jej rozwarstwianie jest naturalnym procesem. Kiedy już zadbamy o odpowiednie przygotowanie nawierzchni do malowania, możemy przystąpić do procesu renowacji. Jeżeli dokładnie przygotowaliśmy blachę do malowania, to nałożona warstwa farby będzie do niej ściśle przylegać, wydłużając jej żywotność. Dodatkowo dzięki malowaniu farbą dachową nie tylko zabezpieczymy poszycie przed korozją, ale także w łatwy sposób będziemy mogli zmienić jego kolor według naszych preferencji.