Nie od dziś pewnym jest to, że ten kurs operatora drona przechodzą ludzie, którzy chcą używać bezzałogowego statku powietrznego w celach zarobkowych. Mowa tu dokładnie o tym, że drony w czasach obecnych są używanymi dość powszechnie, po to by nakręcić materiał filmowy w jakości 4K, a potem by go obrobić na masywnym laptopie z procesorem Core i9 o ośmiu rdzeniach. Jednym słowem samo to kręcenie materiału trwa około godzinę lub nieco więcej, a potem konkretny materiał obrabia się na wartościowym laptopie przez kilka dni, po to by podarować konkretnemu klientowi gotowy film promocyjny, który jest połączeniem ujęć z drona z ujęciami z tej polecanej lustrzanki cyfrowej. Rzecz jasna do stworzenia takiego filmu promocyjnego obecnie potrzebną jest licencja na drona, czyli dokument który udowadnia ukończenie kursu.

Większa ilość cennych informacji

Wiadomo doskonale o tym, że sam kurs to pewna ilość godzin wykładów i pewna ilość godzin powiązanych z ćwiczeniami praktycznymi. Jednym słowem nie każdy kurs wygląda tak samo (https://osl.azl.pl/project/uavo-drony/ ), ale łączy je to, że są one istotnymi, bo dzięki nim zarabianie na wartościowym dronie jest możliwym. Dron tego rodzaju od pewnego czasu trzeba też rejestrować, bo jeszcze jakiś czas temu operator mógł sobie polatać w okolicy lokalnego lotniska i jeśli schwytano ten lekki i bezzałogowy statek powietrzny to pojawiał się problem, bo namierzenie jego właściciela było dość trudne ( https://osl.azl.pl/project/kurs-szybowcowy-spl-szkolenie/ ), ale na chwilę obecną jest inaczej. Mowa tu dokładnie o tym, że drony są rejestrowane, a ich użycie zgodnie z własnym uznaniem jest nielegalne. Kursy natomiast w przypadku tych godzin praktycznych dokładnie mówią o tym, że dronów nie można używać nad lotniskiem lub w jego sąsiedztwie. Tego statku powietrznego nie można też używać wedle uznania, czyli dron używany w celach zarobkowych musi być używanym do kręcenia filmów i tylko w tym konkretnym celu. Takie kręcenie filmów promocyjnych choćby powiązane z domkami letniskowymi odbywa się na względnie niskiej wysokości i co równie istotne w tym przypadku liczy się jakość ujęć, a nie wysokie latanie.

Czy kurs jest opcją niezbędną?

Kurs jest bardzo ważny, bo uczy i samego latania i prawa lotniczego. Kluczowe znaczenie ma też i to, że drony nie mogą latać w tych dowolnych warunkach atmosferycznych. Mowa tu o tym, że zbyt silny wiatr może spychać taki statek powietrzny lub nawet docisnąć go do ziemi. Te sprawy mają kluczowe znaczenie, bo dron kosztuje nie mało i co równie istotne czasami dość łatwo można go uszkodzić. W instrukcji natomiast bardzo dokładnie opisano to, w jakich warunkach można latać danym dronem, a o czytaniu instrukcji uczą wykładowcy na kursie. Warto ją doczytać dokładnie, po to by nie stracić drona, który może być cenniejszym od nowego samochodu kompaktowego. Rozsądku tego uczy się na kursach, choć latanie w tych optymalnych warunkach wietrznych to także więcej udanych ujęć i materiał, którego obróbka cyfrowa to sama przyjemność.