Marmur to kamień użytkowy, który znajduje zastosowanie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Niezwykle elegancko prezentują się chociażby marmurowe blaty kuchenne lub posadzka z marmuru w łazience. Natomiast na zewnątrz wykorzystywany jest między innymi na tarasach, balkonach, schodach, czy też elementach elewacji. Aby jednak marmurowe powierzchnie przez długi czas wyglądały estetycznie, muszą być odpowiednio konserwowane i regularnie czyszczone. W jaki sposób należy dbać o marmur?

Marmur wewnątrz budynku- jak czyścić?

Marmur jest kamieniem, który może wydawać się twardy i odporny na uszkodzenia. Trzeba jednak pamiętać, że powierzchnia marmuru jest porowata, a co za tym idzie- łatwo przywierają do niej cząsteczki brudu. Na blacie kuchennym nie trudno o różnego rodzaju zabrudzenia. Jeśli na marmurowej powierzchni pojawiły się tłuste plamy z oleju, należy od razu usunąć je za pomocą wody. Najlepiej namoczyć miękką ściereczkę ciepłą wodą i przemyć blat, po czym wytrzeć go na sucho. Do codziennej pielęgnacji powierzchni z marmuru, na przykład w kuchni lub w łazience, warto zaopatrzyć się w delikatną szmatkę z mikrofibry lub irchę. Dzięki temu można uniknąć nieestetycznych rys i zmatowienia. Jeśli na marmurowym stole znajdują się plamy z wosku, na przykład po wypaleniu świecy zapachowej, trzeba zachować szczególną delikatność. Gdy wosk już zaschnie, można usunąć go przy użyciu drewnianej szpatułki, a pozostałości zmyć ciepłą wodą. Niektóre zabrudzenia powstałe na marmurze nie są możliwe do usunięcia domowymi sposobami. Wtedy najlepiej jest użyć profesjonalnych preparatów chemicznych. Środki te występują w postaci sprayu, mleczka, czy płynu i mogą pomóc w pozbyciu się nawet bardzo uporczywych zanieczyszczeń. Sprawdzone preparaty do czyszczenia marmuru można znaleźć tutaj: https://www.e-akemi.com.

Jak dbać o powierzchnie marmurowe na zewnątrz?

Powierzchnie marmurowe, które narażone są na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, wymagają szczególnej troski. Zwłaszcza po sezonie jesienno-zimowym warto dokładnie wyczyścić elementy z marmuru, by przez kolejne miesiące mogły cieszyć oko. Z powodu deszczu i śniegu na marmurze mogą pojawić się zacieki solne, czy też rdzawe plamy. Wyjątkowo uporczywe są także zielone ślady z roślin oraz osad z piachu i pyłu. Można spróbować pozbyć się tych zabrudzeń przy pomocy myjki ciśnieniowej i wody, ale trzeba być bardzo ostrożnym, by nie uszkodzić delikatnej powierzchni kamienia. W wypadku lekkich zanieczyszczeń pomocna może okazać się pasta przygotowana z wody utlenionej i sody oczyszczonej. Do czyszczenia nie można jednak używać twardej, ostrej szczotki, ponieważ mogłaby porysować i zmatowić powierzchnię marmuru. Często do usunięcia plam i zabezpieczenia kamienia potrzeba specjalistycznych środków. W skuteczne preparaty chemiczne przeznaczone do czyszczenia, impregnowania i konserwacji marmuru można zaopatrzyć się tutaj: https://www.e-akemi.com/impregnaty-do-kamienia-c-1.html. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji powierzchnie marmurowe- zarówno te wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku- będą przez wiele lat prezentować się elegancko.