Ciągły stres, brak ruchu, codzienna gonitwa, by zrealizować narzucone sobie plany i obowiązki, niedobór snu i niewłaściwe odżywianie. Wszystko to powoduje, że w organizmie zaczynają gromadzić się toksyny, zaburzające jego funkcjonowanie. Dlatego też coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się diety oczyszczające, przywracające harmonię i dobre samopoczucie. Jedną z nich jest dieta sokowa, która działa oczyszczająco i zyskuje coraz większe grono zwolenników.

Na czym polega dieta sokowa?

Dieta sokowa stała się szczególnie popularna za sprawą celebrytów, którzy zaczęli zachwalać jej walory i pozytywne efekty, uzyskane dzięki wprowadzeniu restrykcyjnych zasad. Wiąże się z nią bowiem nie tylko utrata kilku zbędnych kilogramów, ale również poprawa samopoczucia i radość z odkrywania naturalnych smaków. Jedną z zalet diety sokowej jest krótki czas trwania. Oznacza to, że pozytywne efekty zauważa się już po kilku dniach. Spośród różnorodnych planów detoksu sokowego można zdecydować się na dietę trwającą 3, 5 lub 7 dni. Niektórzy pozwalają sobie wyłącznie na jeden dzień oczyszczania.

Również i w takim przypadku można spodziewać się pozytywnych zmian, płynących z detoksu organizmu. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych potrzeb i możliwości.

To właśnie detoks, czyli oczyszczenie organizmu z różnego rodzaju toksyn, jest głównym założeniem diety sokowej. Odbywa się on poprzez rezygnację ze stałych pokarmów i zastąpienie ich wyłącznie sokami i wodą. Tak radykalnych zmian nie powinno się wprowadzać z dnia na dzień. Ważne jest bowiem odpowiednie przygotowanie, polegające na stopniowym usuwaniu z codziennego menu słodyczy, tłustych potraw, fast-foodów, słodkich napojów, białego pieczywa, a także kofeiny, zawartej w kawie i herbacie. Wymienione produkty należy zastąpić:

 • owocami,
 • warzywami,
 • białymi rybami,
 • produktami pełnoziarnistymi,
 • źródłami zdrowych tłuszczy, takimi jak oliwa z oliwek, awokado, orzechy,
 • chudym mięsem,
 • wodą mineralną – minimum 2 l dziennie.

Dopiero takie przygotowanie organizmu może stać się podstawą do wprowadzenia diety sokowej, będącej nie tylko jednorazowym detoksem, ale i początkiem zmian w nawykach żywieniowych.

Oczyszczająca moc soków

Dieta sokowa jest dietą płynną. Polega ona na dostarczeniu organizmowi niezbędnych do funkcjonowania elementów, wyłącznie poprzez spożywanie odpowiedniej dawki soków warzywno-owocowych, będących cennym źródłem witamin, minerałów i różnorodnych składników odżywczych. Ich podstawowym zadaniem jest oczyszczenie organizmu ze szkodliwych toksyn i odpadów, będących skutkiem przemiany materii. Detoksykacja prowadzi do likwidacji obrzęków i usunięcia nadmiaru wody z organizmu. Przez to skóra staje się jędrniejsza, a cera gładsza. Wydalenie toksyn pozytywnie wpływa na koncentrację, zdolność logicznego myślenia, energię i motywację do działania.

I to właśnie polepszenie funkcjonowania, a nie utrata wagi jest głównym celem diety sokowej, o czym należy pamiętać, podejmując się tej wyjątkowej kuracji. Zrzucenie zbędnych kilogramów to niejako efekt uboczny procesu detoksykacji. Warto jednak wiedzieć, że wprowadzenie tak sztywnych restrykcji wiąże się z uratą od 2 do nawet 5 kg. Wszystko to zależne jest od czasu trwania diety.

Kto może skorzystać z diety sokowej?

Aby zastosować dietę sokową, trzeba być przede wszystkim osobą zdrową, nie obciążoną przewlekłymi chorobami i nie poddawaną długotrwałemu leczeniu farmakologicznemu. Nie jest ona również zalecana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, gdyż szkodliwe toksyny zostają uwolnione do krwiobiegu, skąd trafiają do mleka matki. Z diety opartej na sokach powinny zrezygnować również osoby chore na cukrzycę, gdyż w schorzeniu tym występuje konieczność ograniczenia ilości fruktozy w przyjmowanych posiłkach. Niemniej jednak na dietę sokową warto zdecydować się w przypadku:

 • szybkiego tempa życia,
 • problemów ze snem,
 • przemęczenia,
 • długotrwałego stresu,
 • nieregularnych posiłków,
 • problemów gastrycznych,
 • zbyt małej ilości warzyw i owoców w codziennej diecie.

To właśnie w takich przypadkach detoks przyniesie najwięcej korzyści, przyczyniając się do lepszej aktywności  organizmu, a przez to również do poprawy samopoczucia i funkcjonowania na co dzień.

Dieta sokowa to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy żyją intensywnie, a ich codzienność wiąże się z odczuwaniem stresu, przemęczenia i kłopotami ze snem. Wprowadzenie nowych zasad odżywiania pozwoli oczyścić organizm z zatruwających go substancji. Poprawa samopoczucia, utrata zbędnych kilogramów i dodatkowa dawka energii sprawią, że zdrowe nawyki żywieniowe mogą stać się ważnym elementem codzienności nawet po zakończeniu procesu detoksykacji.