Zamówienie roślin przez internet wydaje się dobrym pomysłem, jeżeli nie mamy czasu wybrać się do sklepu ogrodniczego. Należy pamiętać, że zakupy online mogą być satysfakcjonujące, pod warunkiem, że będą dobrze przemyślane. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek dotyczących robienia zakupów w sklepie ogrodniczym online.

Dokładnie sprawdźmy sklep, w którym robimy zakupy

Jeżeli chcemy uniknąć przykrych niespodzianek, koniecznie dokładnie sprawdźmy sklep, w którym zamawiamy rośliny. Warto sprawdzić jak długo działa firma, czy posiada jakieś udokumentowane osiągnięcia czy certyfikaty jakości. Obowiązkowo zapoznajmy się także z opiniami klientów na jej temat. Nie pomijajmy opinii negatywnych. Musimy zdawać sobie sprawę, że pewna część pozytywnych komentarzy jest pisana na zamówienie, przez co mogą one nie odzwierciedlać stanu faktycznego. O problemach z danym sklepem można się dowiedzieć z recenzji nieprzychylnych.

Dowiedzmy się jak wyglądają zwroty

Teoretycznie klient sklepu internetowego ma 14 dni na zwrot towaru, który nie spełnia jego oczekiwań. W przypadku roślin sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż przedłużający się transport i brak podlewania doprowadzi do ich poważnego uszkodzenia lub śmierci. Koniecznie skontaktujmy się z obsługą sklepu i zapytajmy jak wygląda procedura zwrotów.

Dodatkowe zabezpieczenie rośliny

Jeśli chcemy mieć pewność, że zamówiona roślina zostanie dobrze zabezpieczona upewnijmy się czy sklep internetowy nie pobiera dodatkowych opłat za transport. W przypadku roślin opłacalnym rozwiązaniem może być uiszczenie dodatkowej opłaty za przyspieszenie dostawy (im szybciej roślina zostanie wyjęta z kartonu tym lepiej, gdyż średni czas jaki może przeżyć bez wody i dostępu do światła słonecznego to 5 dni), ewentualnie oznaczenie jej symbolem „uwaga szkło” czy „nie rzucać”.

Przeczytajmy opis rośliny

Kupując rośliny w sklepie internetowym powinniśmy zdawać sobie sprawę, że zdjęcia zamieszczone na stronie produktu są jedynie podglądowe (sprzedawca nie może pozwolić sobie na fotografowanie każdej sadzonki z osobna). Z tego względu dobrze jest się upewnić co do rozmiaru konkretnej rośliny, koloru jej kwiatów czy owoców.

Obowiązkowo zapoznajmy się także z krajem pochodzenia rośliny, gdyż często ma on duże znaczenie dla powodzenia uprawy. Rośliny z krajów o cieplejszym klimacie zazwyczaj są wrażliwe na mrozy, które w Polsce zdarzają się jeszcze w kwietniu. Z tego względu należy uprawiać je w szklarni lub w mieszkaniu. Jeżeli bardzo zależy nam na danym gatunku roślin, jednak nie możemy znaleźć nasion, cebul lub sadzonek pochodzących z Polski, dobrym rozwiązaniem jest kupienie roślin z krajów o podobnym do naszego klimacie (mogą być to na przykład Holandia, Ukraina, Litwa, a także Niemcy).

Wymagania rośliny i termin kwitnienia

Przed zakupem konkretnych roślin przez internet musimy zadać sobie pytanie czy jesteśmy w stanie zapewnić im w naszym ogrodzie warunki optymalne dla rozwoju. Przykładowo gdy nasz ogród jest miejscem zacienionym, powinniśmy szukać takich roślin, które dobrze czują się w cieniu (wbrew pozorom jest to możliwe).

Jeżeli kupujemy rośliny kwitnące (które mają pełnić funkcje dekoracyjne) koniecznie sprawdźmy termin ich kwitnienia. Gdy posiadamy w swoim ogrodzie wiele gatunków zakwitających wiosną, nie ma sensu kupowanie kolejnej takiej rośliny. Dla równowagi dobrze jest zainwestować w kwiaty, które będą kwitły latem i jesienią. Taka strategia sprawi, że nasz ogród o każdej porze roku będzie prezentował się fantastycznie.

Podpowiadał sklep z nasionami W.Legutko