Jak usprawnić pracę kucharzy i kelnerów, sprawić, że będą wykonywać swoje obowiązki szybciej, a jednocześnie zdjąć z ich barków szereg obowiązków, o których do tej pory sądzono, że są niemożliwe do pozbycia się ich? Okazuje się, że wszystkie te atuty są znakami rozpoznawczymi systemów ekranów kuchennych.

Czym są systemy ekranów kuchennych?

System ekranów kuchennych, określany tez często jako KDS, to specjalne oprogramowanie wraz z monitorami dotykowymi. Umieszcza się je w kuchni, a niekiedy – tak w kuchni, jak i w barze. Obecność KDS ma na celu usprawnienie komunikacji, jaka w każdym lokalu gastronomicznym odbywa się między osobą przyjmującą zamówienia oraz pracownikami kuchni. Po wprowadzeniu zamówienia nie trzeba już więc wydawać poleceń ustnie. Można też zapomnieć o karteczkach samoprzylepnych, o których zawodności krążą dziesiątki anegdot. W zamian wykorzystuje się specjalny program, który automatycznie wyświetla zamówienie na znajdującym się w kuchni monitorze, tak jak np. w systemach od Restaumatic. Gdy zamówienie jest już gotowe, kucharz lub jego pomocnik informują o tym wciskając odpowiedni przycisk. Kelner odczytuje informację na ekranie POS i może już dostarczać gościom to, na co czekają.

Jakie inne zalety ma KDS?

Usprawnienie komunikacji w lokalu gastronomicznym to jedna z największych zalet KDS. Z całą pewnością jednak nie jest to wcale jedyny atut tego rozwiązania. System ekranów kuchennych pozwala na szybkie zorientowanie się, które z aktualnie realizowanych zamówień są tymi, które można uznać za najpilniejsze. Pozwala też na określenie, jak wiele osób czeka na zamówienie i jakie punkty menu są zamawiane w największej liczbie, co pozwala na lepsze zarządzanie pracą kucharzy i ich pomocników. Nie bez znaczenia jest i to, że sprawna komunikacja pozwala na szybkie zorientowanie się, które pozycje z menu już się skończyły albo skończą się niebawem. Eliminuje to sytuacje, w których goście czekają na realizację zamówienia, choć pracownicy kuchni już wiedzą, że jego przygotowanie technicznie nie będzie możliwe.