Ocieplenie domu to jeden z ważniejszych etapów podczas budowy i remontu domu lub innego budynku. Poprawne wykonanie ocieplenia zabezpiecza przed utratę energii cieplnej, w rezultacie czego w domu dłużej utrzymuje się pożądana temperatura. Pozwala to na wygenerowanie sporych oszczędności w ogrzewaniu budynku i poprawę parametrów izolacyjnych oraz energooszczędności domu.

Jak ocieplić dom?

Jeżeli planujemy wykonać docieplenie budynku należy wybrać materiał, z którego zostanie wykonane ocieplenie. Inwestorzy najczęściej decydują się na styropian elewacyjny. Po nałożeniu styropianu ściana zostaje pokryta siatką elewacyjną, a następnie warstwą kleju. Na tym etapie można już zakończyć pracę, lub wykonać prace elewacyjne, związane z pomalowaniem ścian lub ułożeniem ozdobnego tynku. Ocieplenia budynków to dość trudna praca, wymagająca odpowiedniej techniki i precyzji, oraz fachowej wiedzy. Warto zlecić ją doświadczonej firmie budowlanej, która wykona prace z należytą starannością i w wysokich standardach.

Jaki styropian wybrać na ocieplenie domu?

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów styropianu do ocieplenia domu. Jednym z najistotniejszych parametrów rozróżniających styropian jest tak zwany współczynnik lambda. Im niższa lambda tym współczynnik przewodzenia ciepła. Na rynku znajdziemy styropian o wartościach w przedziale od 0,045 do 0,030 W/(mK). Obecne zalecenia dotyczące energooszczędności wskazują, aby do ocieplenia budynków stosować styropian z lambdą nie wyższą niż 0,040 W/(mK). Najczęściej inwestorzy wybierają dużo niższe parametry, nawet w zakresie 0,031-0,032.

Drugim, znaczącym rozróżnieniem jest kolorystyka styropianu. Do ocieplenia budynków najczęściej wykorzystuje się styropian biały oraz grafitowy. Popularny „grafit” zyskuje na popularności, ze względu na lepsze współczynniki energooszczędności. Układanie styropianu grafitowego wymaga od wykonawcy szybszego i zorganizowanego działania. Aby prawidłowo wykonać ocieplenie należy stosować się do zaleceń producenta i nie dopuszczać do nagrzewania się styropianu. Z tego powodu warto zlecić tą pracę ekipie budowlanej, która ma doświadczenie w pracy z tym materiałem, oraz jest w stanie wykonać zlecenie w dużo szybszym tempie.

Przed zakupem styropianu wybierz:

  • lambdę materiału (współczynnik przenikania ciepła)
  • kolor styropianu
  • wielkość płyt styropianowych (najczęściej tradycyjny rozmiar 50 x 100)
  • grubość styropianu (w sprzedaży dostępne płyty o grubościach m.in. 1, 2, 5, 10 cm)

Kiedy wykonać ocieplenie budynku?

Prace związane z dociepleniem budynku wykonywać można praktycznie cały rok. Ważne jedynie, aby podczas przyklejania styropianu lub zacierania kleju, panowała temperatura zgodna z zaleceniami producenta produktu. Poza skrajnie wysokimi i niskimi temperaturami prace elewacyjne można wykonać w każdym miesiącu roku.

Wybierz doświadczoną ekipę

Decydując się na wykonanie ocieplenia domu, skup się nie tylko na wyborze najlepszego styropianu, ale również doświadczonej ekipie budowlanej. Usługi docieplenia budynków świadczy Rope Expert, firma która świadczy usługi przy pracach elewacyjnych domów i budynków mieszkalnych. Dzięki fachowej wiedzy i profesjonalizmowi wykonawców zyskujesz pewność, że powierzasz swój dom w ręce specjalistów. Pamiętaj, że doświadczenie i wiedza wykonawcy to połowa sukcesu i gwarancja efektów na wiele lat. Fachowcy z Rope Expert służą również pomocą i doradztwem na najwyższym poziomie.

Czy warto inwestować w ocieplenie domu?

Jeżeli zależy Ci na tym, aby mieć niskie rachunki za ogrzewanie nie oszczędzaj na ociepleniu budynku. Jednorazowy koszt związany z inwestycją bardzo szybki zwróci Ci się z nawiązką dzięki oszczędnością w ogrzewaniu domu. Dzięki licznym programom promującym termomodernizację budynków możesz skorzystać z częściowego dofinansowania inwestycji. Przede wszystkim solidne ocieplenie domu to inwestycja w własny portfel i oszczędności, które zapewni Ci szczelnie zaizolowany dom.