Załatwianie wszelkiego rodzaju spraw finansowych bardzo często może okazać się problematyczne, jeżeli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy. Dodatkowo, bardzo często zdarza się, że zadłużamy się w bankach z tego powodu, że np. potrzebujemy dużej sumy pieniędzy uzyskanej w krótkim czasie. Wielu z nas na myśl o kredycie czy pożyczkach przechodzą dreszcze. Nie jest to raczej nic przyjemnego, ale wybierając odpowiednią ofertę dzięki skorzystaniu z profesjonalnego doradztwa, sprawa wydaje się dużo prostsza.

Jak dobrze wiemy, kredyt to czasem konieczne i najbardziej korzystne rozwiązanie. Na przykład w momencie, kiedy chcemy mieszkać w swoim mieszkaniu, to o wiele lepiej jest wziąć kredyt niż poprzestać na wynajmie. Raty kredytu ustalane są według różnych czynników, nie bez znaczenia są nasze indywidualne zdolności do ich spłacania. Jednak, aby uzyskać kredyt, konieczne jest zaświadczenie o zarobkach, które dostarczamy do banku lub innego przedsiębiorstwa finansowego.

Czym dokładniej jest zaświadczenie o zarobkach?

Nie trzeba zagłębiać się tematykę bankową i kredytów, aby natknąć się na pojęcie zaświadczenie o zarobkach. Jest to dokument, o którym większość z nas słyszała, ponieważ jest potrzebny do załatwienia coraz większej liczby spraw. Jednak niestety nie każdy jest świadomy tego, czym ono dokładnie jest. W związku z tym postaramy się to w bardzo prosty sposób wytłumaczyć. Zacznijmy od tego, że aby uzyskać zaświadczenie o zarobkach to musimy zgłosić się z tą sprawą do swojego pracodawcy, bo tylko on może takowe wystawić.

Co więcej jest ono bardzo często wymagane przez bank szczególnie wtedy, gdy staramy się o pożyczkę. Jednak nie tylko. Niektóre przedszkola w momencie przyjmowania dzieci także wymagają od rodziców takiego zaświadczenia. Również, gdy planujemy zakup na raty należy mieć świadomość, że może być potrzebne zaświadczenie o zarobkach. Warto wiedzieć, że pracodawca ma obowiązek wystawić swojemu pracownikowi zaświadczenie o zarobkach (tak samo, jak zaświadczenie o zatrudnieniu). Jeżeli z jakiegoś powodu by odmówił, jest to z jego strony działanie na niekorzyść ubiegającego się o zaświadczenie.

Co jeszcze musimy wiedzieć na temat zaświadczenia o zarobkach?

Wydawać by się mogło, że taki dokument musi mieć jasno określone, co powinno się w nim znaleźć. Jednak jak się okazuje nie ma prawnego stwierdzenia, które mówiłoby o tym, jakich danych wymaga od nas zaświadczenie o zarobkach. Dlatego też to, co zostanie tam umieszczone zależy od pracodawcy. Ale mimo wszystko powinny tam znaleźć się informacje na temat zakładu pracy, dane pracownika i to jaką pracę wykonywał w firmie, czyli czym się tam dokładnie zajmował.

Dodatkowo nie zapominajmy o rodzaju umowy, na podstawie której jest zatrudniony, ale także przede wszystkim o tym, jakie zarobki miesięczne otrzymuje ta właśnie osoba. Jak się okazuje takie zaświadczenie o zarobkach może wystawić nam także księgowa pod warunkiem, że została do tego upoważniona przez pracodawcę. Jeśli nie, została to musimy poczekać aż dokona tego pracodawca samodzielnie.