Wreszcie kompleksowe szyfrowanie Zooma

Pandemia koronawirusa sprawiła, że takie branże jak lotnicza czy turystyczna bardzo straciły. Jednak te oparte na sieci znacząco zyskały. Przykładem tego mogą być choćby kasyna online oferujące gry typu darmowe gry hazardowe automaty bez rejestracji. Jednym z największych wygranych tego roku jest z pewnością Zoom, który w I połowie 2020 bił rekordy popularności. Teraz się dowiedzieliśmy, że otrzyma on wreszcie kompleksowe szyfrowanie.

Zmiana, na którą czekaliśmy

Nie da się ukryć, że dla osób prowadzących biznes, szkolenia czy chcących po prostu porozmawiać online, Zoom okazał się w czasie pierwszej fali pandemii covid-19 wybawieniem. Oferował on prosty model rozmów online, gdzie nawet przy gorszym sprzęcie czy połączeniu można było liczyć na całkiem dobrą jakość. Niestety z czasem wykryto niektóre problemy, jak choćby z przechowywaniem na serwerach usuniętych rozmów czy też właśnie niezbyt skutecznym szyfrowaniem. Spowodowało to, że w wielu krajach Zoom został oficjalnie zakazany wśród polityków czy nawet do wykorzystywania w szkołach. Wszystko na to wskazuje, że ten problem już za nami.

Wprowadzona bowiem zostaje opcja szyfrowania End-to-end w Zoom w kategorii E2EE. Dzięki niej posiadacze zarówno darmowego jak i płatnego konta mogą jeszcze bardziej skutecznie zabezpieczyć swoje spotkania, tak aby tylko uczestnicy mogli uzyskać dostęp do ich zawartości. Zoom twierdzi, że E2EE będzie bez problemu obsługiwany w wersji na komputery Mac, PC, iOS i Android. Na chwilę obecną uruchomiono go w wersji technicznej, dzięki czemu w okresie 30 dni można nie tylko z niej korzystać, lecz i wysyłać swoje uwagi do administracji.

Zoom oferował nam wcześniej szyfrowanie swoich połączeń, jednak wszelkie istotne dane były szyfrowane tylko między każdym uczestnikiem spotkania a serwerami Zoom, jednak nie były one szyfrowane od końca do końca między uczestnikami. Poprzez sprawdzenie zielonej tarczy w lewym górnym rogu okna spotkania można sprawdzić, czy nowa opcja jest aktywna. Powinna ona posiadać symbol kłódki.

Warto jednak wiedzieć, że nowe szyfrowanie nie będzie dostępne dla wszystkich funkcji w Zoomie. Wyłączono je w przypadku nagrywania w chmurze, transkrypcji na żywo czy też funkcji dołączania przed gospodarzem spotkania. Spotkania na Zoomie w ramach E2EE będą możliwe dla maksymalnie 200 uczestników. Posiadacze darmowych kont będą musieli zweryfikować swój numer telefonu za pomocą SMSa, jeśli chcą korzystać z nowego szyfrowania.

Płatne wydarzenia na żywo

Zoom dostrzegł to, że coraz więcej osób może w obecnych czasach zarabiać online i to właśnie za pośrednictwem ich aplikacji. Dlatego też wprowadzono niedawno kolejną nowość, którą jest OnZoom. Jest to nowa platforma firma, dzięki której możliwe będzie organizowanie wydarzeń online, jak i również zarabianie na nich. System jest tu bardzo prosty. Jako osoba, która chce przeprowadzić szkolenie, kurs online, webinarium koncert, organizujemy takie wydarzenie, a następnie tworzymy wirtualne bilety.

Każda chętna osoba będzie mogła zakupić wejściówkę za pomocą karty płatniczej lub PayPala. Możliwe będzie tu także rozdawanie płatnych wejściówek, jaki promowanie wydarzeń w mediach społecznościowych czy za pomocą poczty. Wydarzenie będzie miało obecnie przepustowość do 1000 osób. Na chwilę obecną serwis dostępny jest w wersji beta dla tych osób, które mają wykupione konto premium na Zoomie. Tym samym Zoom dołącza do Facebooka, który wprowadził taką opcję w czasie tegorocznego lata.

You might like

Dodaj komentarz