Przekładnie planetarne należą do tych rozwiązań, bez których trudno wyobrazić sobie działanie wielu aplikacji. W celu zapewnienia wysokiej sprawności oraz redukcji kosztów produkcji stosuje się w nich takie właśnie elementy. Dlaczego są one niezbędne we współczesnym przemyśle? Co warto wiedzieć o ich działaniu?

Przekładnie planetarne – skąd wzięła się ich nazwa?

Cechą wyróżniającą tego rodzaju przekładnie od tych tradycyjnych jest możliwość przemieszczania się osi obrotu dla co najmniej jednego koła zębatego. Swą budową przypominają zaś układ słonecznych, któremu zawdzięczają swoją nazwę. Przekładnia planetarna składa się z kół głównych oraz planetarnych, które są umieszczone na jarzmie. Ich liczba zależy od potrzeb danej konstrukcji. To właśnie dzięki takiemu układowi jest możliwe przeniesienie mocy silników nawet o bardzo dużej mocy. Przekładnie planetarne mogą zrobić to na wiele sposobów, ale za każdym razem możliwe jest uzyskanie trzech różnych wartości przełożenia. To właśnie sprawia, że tego rodzaju komponenty są niezwykle funkcjonalne i stosowane w wielu branżach.

Przekładnie planetarne – kto dostarcza takie rozwiązania?

Popularność tego rozwiązania to także zasługa jego kompaktowości. Mimo niedużych gabarytów można stosować je nawet tam, gdzie jest potrzebny duży moment obrotowy. Ponadto, przekładnie planetarne mają więcej stopni swobody niż wersje o osiach stałych. To pozwala sumować oraz rozdzielać momenty obrotowe i moce z kilku napędów na kilka odbiorników. Przekładnie planetarne dostarczają także polskie firmy. Niektóre posiadają własne centra montażowe, dzięki czemu zapewniają klientom także profesjonalny serwis. Przedsiębiorstwa zajmujące się przekładniami planetarnymi znajdziemy bez problemu w sieci. Wystarczy kliknąć tutaj https://motovario.com.pl/, by sprawdzić ofertę jednej z nich. Elementy te są dostępne zarówno w wersji osiowej, jak i kątowej. Obecnie stosuje się je w turbinach, obrabiarkach, lokomotywach czy okrętach. Korzystają z nich także pojazdy budowlane oraz specjalnego przeznaczenia.