Jeżeli zastanawiasz się, czy płytki drukowane będą ładnie wyglądać na ścianie Twojej kuchni, to musimy Cię zmartwić – nie o takich płytkach będzie ten artykuł. Płytki, o których mowa to małe podzespoły wykorzystywane przy produkcji sprzętu elektronicznego.  Każde urządzenie, które posiadasz w swoim domu, powinno posiadać co najmniej jedną taką płytkę.

Podzespoły, które najczęściej ulegają awarii w komputerze

Jeżeli jesteś posiadaczem komputera od dłuższego czasu, to prawdopodobnie choć raz doświadczyłeś jego awarii. Co najczęściej psuje się w komputerze? Spektrum jest dość szerokie i w zasadzie, każdy element może ulec zniszczeniu. Jeżeli komputer został uszkodzony pod wpływem upadku lub zalania to tak naprawdę nie wiemy, co mogło ulec uszkodzeniu.

Najczęściej jednak w takim przypadku spotykamy się z uszkodzeniem płyty głównej. Serwisanci rekomendują zazwyczaj wymianę zepsutej części na nową. Naprawa jest nieopłacalna pod względem ekonomicznym. Oczywiście, jeżeli jesteście specjalistami od serwisu tego typu usterek, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć się takiego wyzwania.

Nieco inaczej wygląda sprawa usterek związanych z codziennym użytkowaniem sprzętu komputerowego. W takich wypadkach najczęściej ulegają zepsuciu czytniki stacji dysków, CD, wejścia usb. Bardzo często awarii ulega również wentylator, który ma za zadanie chłodzić procesor komputera. Na szczęście jego wymiana nie jest ani droga, ani skomplikowana. Warto również pamiętać, że niekiedy wentylator przestał prawidłowo pracować ze względu na zebrany na nim kurz. W takim wypadku wystarczy jedynie przeczyścić go z zalegającej warstwy kurzu.

Klawiatura i monitor, czy warto naprawiać?

Klawiatura komputera stacjonarnego również może ulec zniszczeniu pod wpływem codziennego użytkowania lub niecodziennych wypadków. Np. jednym z częstych przypadków są zalania klawiatury, które powodują zwarcia podsystemów. Pod ich wpływem wiele elementów nie działa tak jak np.  płytki drukowane. W takim wypadku konieczna jest naprawa w serwisie lub zakup nowej klawiatury.

Monitor w przeciwieństwie do klawiatury nie jest tak łatwy w naprawie. Ważne podzespoły, np. te odpowiadające za kalibrację kolorów są często trudne do zastąpienia. Również warto zauważyć, że monitor jest bardziej wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne. Stłuczony ekran nie będzie się nadawał nawet do naprawy. Dodatkowo koszt serwisu lub zakupu nowego monitora jest o wiele wyższy, niż w przypadku klawiatury. Zwłaszcza jeżeli nasza praca wymaga sprzętu o wysokich parametrach. Zakup nowego monitora może okazać się bardzo wysokim kosztem.

Czy warto zatem naprawiać zepsuty sprzęt komputerowy, taki jak monitor i klawiatura? To zależy przede wszystkim od tego, czy taka naprawa będzie opłacalna. Jeżeli mamy bardzo drogi sprzęt lub jesteśmy do niego przywiązani, czasami nawet bardzo wysokie koszty naprawy nie będą przeszkodą. Wszystko zależeć będzie od naszych preferencji oraz od możliwości serwisu, do którego oddamy zniszczony sprzęt.

Czy uszkodzone płytki drukowane to poważna awaria?

Jeżeli w naszym komputerze zostaną uszkodzone płytki drukowane, to istnieje duża szansa, że awaria będzie łatwa i relatywnie tania do usunięcia. To oczywiście zależy od modelu komputera, jaki posiadamy oraz od tego czy płytki są jedynym uszkodzonym elementem. Jeżeli np. nasz komputer upadł, istnieje szansa, że któryś z elementów został rozszczepiony i naprawa nie będzie skomplikowana.

Wymiana samej płytki PCB nie jest skomplikowana. Wystarczy dostać się do układu komputera, gdzie została ona fabrycznie zainstalowana oraz wymienić ją na nową. Jeżeli to jedyna awaria, komputer po takim serwisie powinien działać prawidłowo. Problemem może okazać się natomiast identyfikacja, płytki, która została uszkodzona. Nie każdy ma świadomość, że komputer jest złożony z mniejszych podzespołów i prawie każdy z nich posiada swoją płytkę PCB. Dlatego prościej i szybciej będzie oddać taki komputer do sprawdzonego serwisu, gdzie fachowcy sprawnie określą przyczynę awarii.