Zanieczyszczenia środowiska, warunki atmosferyczne, nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak związany z życiem w biegu i brakiem czasu sprawiają, że nasze włosy tracą kondycję, kolor, blask i zaczynają wypadać. Oczywiście powodów, dla których tracimy włosy jest więcej: stres, przewlekłe choroby, zaburzenia hormonalne czy zła dieta. Ale mimo wszystko możemy w naturalny sposób pomóc włosom rosnąć zdrowo i być w dobrej formie, ważne jest jednak aby wiedzieć, co im pomaga, a co szkodzi.
Czym jest zła pielęgnacja włosów?
Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego czym jest zła pielęgnacja włosów. Działamy rutynowo, szybko, zazwyczaj nie analizujemy czy codzienne czynności i zabiegi pielęgnacyjne są dla włosów i skóry głowy korzystne, czy może negatywnie wpływają na ich stan powodując nadmierne wypadanie.
- Mycie głowy – zazwyczaj ogranicza się do jednorazowego nałożenia szamponu i szybkiego umycia włosów. Zapominamy w tym kroku o umyciu głowy dwa razy aby dogłębnie oczyścić włókna włosowe i skórę głowy z zanieczyszczeń i łoju, a po drugie nie dbamy o dokładne oczyszczenie skóry głowy. Palcami muskamy jedynie włosy nie docierając do skóry, która również wymaga odświeżenia i odpowiedniej pielęgnacji.
- Noszenie związanych włosów – nieustanne kucyki, kitki, warkocze i inne fryzury, w których nasze włosy są upięte powodują, że włosy stają się kruche i łamliwe. Jeżeli notorycznie nosimy też wysoko upięte fryzury możemy odczuwać ból głowy. Warto więc dać naszym włosom odrobinę swobody i wybierać fryzury wygodne, ale bez wiązania ich gumką.
- Czesanie, a raczej wyrywanie włosów – czesanie powinno być delikatnym procesem rozdzielenia do siebie włókien włosowych, wygładzenia ich struktury i usunięcia z głowy nieestetycznego wyglądu. Dobrze odżywione i zadbane włosy rozczesują się bez problemu, często jednak szarpanie włosów podczas codziennego rozczesywania powoduje, że tracimy dużo włosów. Jeżeli nasze włosy są trudne w codziennych zabiegach stylizacyjnych warto sięgnąć po odżywki ułatwiające rozczesywanie i ich układanie.
Jak zioła wpływają na kondycję włosów?
Zestawienie na blogu Veesmed https://vesmed.pl/ziola-na-porost-wlosow/, to kompendium wiedzy odnośnie ziół, roślin i witamin, jakie są w stanie poprawić jakość naszych włosów, wzmocnić je, odżywić i zapobiec wypadaniu, a w efekcie łysieniu. Pokrzywa, palma sabałowa, aloes, mięta pieprzowa czy tatarak to rośliny, które zahamują wypadanie włosów, a skrzyp polny, kozieradka pospolita, łopian, lucerna siewna, żeń-szeń, czarna rzepa czy bambus zwyczajny to rośliny, które przyspieszą porost nowych włosów. Zaletą naturalnych metod dbania o włosy jest nie tylko redukcja wypadania starczych włosów, czy przyspieszenie wyrastania nowych, ale przede wszystkim wzmocnienie ich w mieszkach i cebulkach włosowych, co sprawia, że zyskują zdrowy, lśniący wygląd z zachowaniem swojego naturalnego i głębokiego koloru.
Ziół możemy używać na wiele sposobów korzystając z dostępnych na rynku gotowych rozwiązań. Ciężko wypijać codziennie herbatę z każdego wyciągu z pojedynczej rośliny, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę odżywki, szampony, płukanki czy suplementy diety wzbogacone o witaminy i minerały, możemy osiągać upragniony cel i cieszyć się zdrowymi i gęstymi włosami, zachowując ich strukturę, kolor i hamując proces wypadania osłabionych włosów poprzez ich naturalne wzmocnienie.