Czystość przydomowego basenu jest rzeczą kluczową, której wagę zaczyna się najczęściej rozumieć wraz ze wzrostem letniego korzystania z takiego ogrodowego akwenu. Nadmiar liści gromadzących się w wodzie, mchy na ściankach, nieprzyjemne, śliskie glony – to wszystko rzeczy zmniejszające chęć do pływania w basenie i jednocześnie sprawiające, że jego woda staje się zanieczyszczona masą bakterii i drobnoustrojów. Jak dbać o czystą i przejrzystą wodę w basenie?

Filtry basenowe na plan: co i jak?

Absolutnie podstawowym systemem, który pozwala na dbanie o czystość i dobre napowietrzenie wody w basenie, jest odpowiednio dobrany do zbiornika system filtrów basenowych. Aktualnie w firmach produkujących czy dystrybuujących filtry do basenu, jak Folkpool klienci mają do wyboru szereg różnorodnych możliwości. Dobrze dobrany filtr nie tylko będzie wymieniał starą wodę w basenie na nową, ale i skutecznie oczyszczał ją z nadmiaru pyłków, kurzu i różnych naleciałości prowadzących do rozwijania się w wodzie zarazków. Co do zasady, skuteczny filtr powinien umożliwiać przynajmniej czterokrotną wymianę i przefiltrowanie całej wody w basenie w ciągu jednego dnia.

W Polsce najbardziej popularne i dobrze sprawdzające się w tej misji są filtry piaskowe, układy filtrujące czy pompy basenowe np. z amerykańskiej firmy Hayward. Aby dobrze wybrać filtr, należy o nim uprzednio poczytać lub porozmawiać o nim z fachowcem mającym na tyle dużą wiedzę, żeby podpowiedzieć nam, jaki system sprawdzi się najlepiej do wybranego czy już posiadanego przez nas basenu. Mogą to być mniejsze filtry piaskowe, nieco bardziej zaawansowane filtry laminowane, polimeryczne z automatycznym odpowietrzaniem czy wysoce wydajne filtry kartuszowe, przeznaczone do zbiorników o większej powierzchni. Warto również zwrócić uwagę na to, żeby filtry były odporne na skrajne warunki atmosferyczne – co w Polsce, w czasach mroźnych zim ma duże znaczenie dla utrzymania sprawności i wydajności filtrów aż do okresu powrotu wiosny i lata.

Chlorowanie wody – czy to niezbędne?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy baseny przydomowe, pełniące rolę rekreacyjną dla kilku domowników, będą, podobnie jak ich miejskie odpowiedniki wymagały chlorowania wody. Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy zrozumieć, jaką rolę pełni chlor. Zgodnie z tym, co znajdziemy na wielu stronach internetowych i w poradnikach dotyczących dbania o wodę basenową, chlor jest najlepszym znanym sposobem na dezynfekcję wody „od środka”. O ile filtry basenowe zbierają wierzchnie nieczystości z wody, o tyle na poziomie cząsteczkowym, czyli tam, gdzie rozwijają się bakterie i drobnoustroje – ich dezynfekcję i likwidację zapewnia właśnie chlor do basenu.

W basenach przydomowych chlorowanie można wykonać ręcznie, dozując odpowiednią porcję chloru do zbiornika, albo też wykorzystać do tego automatyczne systemy dozujące, które oszczędzą nam czas i które w przeciwieństwie do człowieka – nie zapomną o tej ważnej czynności.