Biało-czerwona rozetka ułożona w koło jest narodowym symbolem Polaków. Używana głównie w XX wieku, dzisiaj znowu staje się coraz popularniejsza. Podpowiadamy jak oraz kiedy nosić kokardę narodową w poprawny sposób.

Historia kokardy narodowej

Kokarda narodowa miała swój początek w XVIII-wiecznej Francji i była używana jako znak przynależności narodowej, społecznej lub jako symbol sympatii politycznej. Nosili ją również żołnierze – ponieważ uniformy różnych jednostek mogły się nieco różnić, kokarda z określonymi barwami pomagała określić, jakiej narodowości jest dana osoba. Była noszona na nakryciu głowy lub, w przypadku kobiet, we włosach.

Temat szerzej opisano w wybranych artykułach na blogu https://okolicznosciowe.com.pl/blog/

Jak i gdzie nosić kokardę narodową?

Według zarządzenia Nr 5 Ministra Obrony Narodowej, Rozdział IV, § 22, poprawnie wykonana kokarda narodowa składa się z dwóch okręgów: centralnego białego oraz otaczającego go czerwonego. Może mieć średnicę od 4 do 6 cm, przy czym promień białego okręgu powinien stanowić ½ okręgu kokardy. Kokardę nosi się na lewej klapie munduru lub, w przypadku ubrania cywilnego, z lewej strony, w okolicach serca. Dopuszczalne jest również noszenie kokardy o odwrotnej kolorystyce, z czerwienią w środku i bielą na zewnątrz, jednak wtedy wymagane jest dodatkowo przypięcie w środek orła, na wzór herbu Polski.

Kiedy nosić kokardę narodową?

Symbole Polski takie jak kokarda narodowa nosi się głównie podczas ważnych uroczystości państwowych, takich jak Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święto Narodowe Trzeciego Maja, Święto Wojska Polskiego i Narodowe Święto Niepodległości. Noszenie jej jest wskazane również podczas uroczystości z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej, pomnika, obelisku oraz otwarcia obiektu lub przekazania sprzętu; podczas pogrzebów oraz jako element dekoracji podczas uroczystości i w salach tradycji.

Kokarda narodowa czy kotylion?

Kokarda narodowa jest czasami błędnie nazywana kotylionem. W rzeczywistości są to dwie całkowicie różne rzeczy; kokarda to wstążki ułożone w okrąg, podczas gdy kotylion (lub inaczej rozetka) to wstążeczka orderowa stylizowana na małą różę. Kotylion jest orderem lub odznaczeniem stosowanym zarówno w wojsku, jak i na wystawach psów rasowych czy wyścigach konnych. Słowo kotylion (fr. cotillon) oznacza również zabawę taneczną, podczas której pary tancerzy noszą na piersi ozdobne odznaki, nazywane również kotylionami. Na początku zabawy pary jednakowych kotylionów są rozdzielane pomiędzy uczestnikami, a celem samej zabawy jest odnalezienie osoby, która ma jednakowy kotylion i przystąpienie do wspólnego tańca.