Expanse powraca z 5. sezonem!

Jeśli znudziły was już gry w kasynie, otrzymywany kasyno online bonus bez depozytu, to być może w okresie końca 2020 lub początku 2021 roku świetnym rozwiązaniem będzie oglądanie nowości na serwisach streamingowych. Po roku oczekiwania w sieci pojawi się bowiem 5. sezon serialu Expanse, który przez wielu uznawany jest za jeden z najlepszych w kategorii science-fiction.

Światowy fenomen

Dla wielu osób science-fiction kojarzy się wyłącznie z Gwiezdnymi Wojnami czy Star Trekiem. Tymczasem tylko w ostatnich 2 dekadach powstało wiele ciekawych produkcji jak choćby: Stranger Things, Czarne Lustro, The Dark, Rick i Morty, Doktor Who, Firefly. Obecnie wśród miłośników bardziej science niż fiction wielkim powodzeniem cieszy się serial The Expanse. Zdaniem wielu osób jest on jedną z najbardziej niedocenianych produkcji w tym gatunku, co według nas ma spore uzasadnienie. Ten amerykański serial oparty został na podstawie książek autorstwa Jamesa S. A. Corey’a. Co ciekawe, jest to de facto duet dwóch pisarzy: Daniela Abrahama oraz Ty Francka.

Wydana w 2011 roku książka Przebudzenie Lewiatana okazała się ogromnym sukcesem, który przyczynił się do swojego rodzaju światowego fenomenu Expanse. Łącznie ukazało się już 8 książek z tego cyklu, zaś 9. ma zostać zaprezentowana w przyszłym roku. Nie trzeba było długo czekać, by w 2015 roku pojawił się serial wyprodukowany przez stację SyFy. Do dziś łącznie ukazały się 4 sezony zawierające 46 odcinków.

The Expanse przenosi nas w przyszłość, a dokładniej w XXIV wiek. Ludzkość już od dłuższego czasu zajęła się kolonizacją przestrzeni kosmicznej. Lata zmian sprawiły jednak, że doszło do powstania 3 odmiennych frakcji. Pierwszą z nich jest Ziemia, drugą Mars, zaś trzecią Pasiarze. W przypadku Marsjan mowa o ludziach, którzy założyli niepodległą kolonię na Czerwonej Planecie, a dzięki stawianiu na rozwój technologiczny przodują pod względem innowacji. Pasiarze to z kolei mieszkańcy pasa asteroid, którzy od urodzenia mieszkają w stanie nieważkości. Różnią się zatem wyglądem, jak i mają własny język. Od dawna czują się wykorzystywani zarówno przez Marsa, jak i Ziemię, co prowadzi do powstania ruchu oporu. Głównymi bohaterami pierwszych sezonów sa: detektyw Joe Miller oraz Jim Holden, kapitan statku Rocinante. Odkrywają oni pewien spisek, który może doprowadzić do wielkiego kosmicznego konfliktu.

Ogromnym atutem serialu jest nie tylko fabuła, lecz i świat przedstawiony. Zarówno twórcy książek i serialu postawili na jak najwięcej nauki, dzięki czemu nie spotkamy tu kosmicznych laserów, podróży nadświetlnych. Serial zatem cechuje się względnym realizmem, gdzie pokazano nawet, jak wygląda prawdziwa śmierć w kosmosie – nie, nie jest to szybkie zamrożenie. Ponadto duże wrażenie robią sami mieszkańcy, postaci obecne w świecie Expanse. Zetkniemy się tu bowiem zarówno z przemytnikami, przywódcami organizacji, kapitanami statków, wojskowymi, naukowcami. Co prawda jedną z wad serialu jest obsada aktorska, która nie zawsze staje na wysokości zadania, jednak sama warstwa wizualna jest znakomita. Świetnie prezentują się podróże w przestrzeni, statki, bitwy, stacje kosmiczne.

Nadchodzi 5. sezon

Już 16 grudnia nastąpi premiera 5. sezonu serialu. Tym razem będzie miało to miejsce na Prime Video, gdyż Amazon przejął od SyFy projekt po trzech pierwszych sezonach. Według zapowiedzi na początku dostaniemy aż 3 epizody, a każdy kolejny będzie się pojawiać raz w tygodniu. Ponownie będziemy mogli śledzić losy załogi Rocinante, która będzie odkrywać nowe światy. W kosmosie czai się jednak kolejne zagrożenie, gdyż najbardziej radykalny odłam Pasiarzy chce doprowadzić do wojny między Ziemią a Marsem. Jak to będzie przebiegać? Tego dowiemy się na Prime Video. Przypominamy, że można skorzystać z tygodniowego okresu próbnego, zaś miesięczny abonament kosztuje 6 euro. Na Prime Video znajdują się wszystkie 4 dotychczasowe sezony.  

You might like

Dodaj komentarz