Zmiękczacz wody, który działa na zasadzie wymiany jonowej, może obniżyć wysoki poziom twardości wody lepiej niż jakikolwiek inny produkt. Wiele osób staje przed dylematem, decydując się na instalację takiego urządzenia. Pojawiają się obawy dotyczące zdrowia. Czy po zmiękczeniu wody można ją bezpiecznie pić? Czy jest to bezpieczne dla zdrowia?

Wysoki poziom twardości wody może wystąpić w każdym miejscu w Polsce. Kamień, który jest jej bezpośrednim skutkiem, może bardzo utrudniać korzystanie z wody. Aby dowiedzieć się więcej na temat twardej wody, przeczytaj poniższy tekst: Co to jest twarda woda? i Jak ją zmiękczyć. Ponadto tutaj można znaleźć informacje na temat wielu negatywnych skutków twardej wody w domu: Twarda woda w Twoim domu – szokujące fakty!

Te problemy z wodą najlepiej rozwiązywać za pomocą centralnych zmiękczaczy wody, które działają na zasadzie wymiany jonowej. Wynika to z wielu powodów.

Po pierwsze, w większości przypadków pozwalają one na dostosowanie twardości wody do własnych potrzeb (dzięki armaturze). Umieszcza się je na ujęciu wody w budynku, dzięki czemu miękka woda może być dostarczana do urządzeń domowych, kotła grzewczego i bojlera. Wszystkie instalacje i urządzenia są chronione przed osadzaniem się osadów.

Zmiękczacze wody są również praktycznie bezobsługowe i nie wymagają dużego zaangażowania użytkownika. Koszt ich eksploatacji jest również niższy niż w przypadku wody twardej, jak wyjaśniono w artykule: Ile kosztuje zmiękczacz wody?

Doskonałe rozwiązanie, ale…

Na pierwszy rzut oka zmiękczacze wody mogą wydawać się świetnym rozwiązaniem. Jednak wiele osób, które rozważają ich zakup, nie jest do nich przekonanych.

Po zapoznaniu się z zasadami działania zmiękczaczy wody wykorzystujących żywicę jonowymienną pojawia się wiele wątpliwości. W artykule Jak działa zmiękczacz wody? szczegółowo wyjaśniono działanie tych urządzeń.

Na czym to wszystko polega? Podczas wymiany jonowej woda zostaje pozbawiona jonów wapnia i magnezu, które powodują twardość, a wzbogacona w jony sodu. Może to budzić pewne wątpliwości wśród przyszłych użytkowników.

Wiele osób ma pytania dotyczące zasolenia wody, bezpieczeństwa oraz tego, czy zawiera ona cenne dla organizmu minerały. Czasami pytają nawet, czy woda jest demineralizowana przez zmiękczanie. Postaram się dziś wyjaśnić wszelkie niejasności i odpowiedzieć na te pytania.

Czy zmiękczacz wody naprawdę działa? Dowiedz się więcej na https://zdrowah2o.pl/a,glyr

Czy woda po zmiękczeniu jest odmineralizowana?

Wiele osób obawia się, że zmiękczona woda będzie miała taki sam smak jak woda demineralizowana. Jednak nie jest to prawdą. Należy jednak pamiętać, że woda surowa może zawierać różne substancje chemiczne i minerały, niezależnie od miejsca jej pozyskiwania. W wodzie surowej znajduje się wiele minerałów, w tym magnez, wapń, żelazo, mangan i sód.

Podczas zmiękczania wody zmniejszeniu ulegają tylko jony wapnia i magnezu, a w mniejszym stopniu żelaza i manganu. Woda jest wzbogacana w sód, ale stężenia innych substancji pozostają niezmienione.

Warto również zwrócić uwagę na możliwość regulacji twardości wody. Mamy możliwość decydowania, ile magnezu lub wapnia chcemy mieć w naszej wodzie. Możemy regulować stężenie, aby mieć pewność, że w wodzie znajdują się pożądane substancje, ale nie będziemy musieli się martwić o osad wapienny.

W procesie demineralizacji usuwane są wszystkie rozpuszczone sole. Dzięki temu woda jest bardzo czysta.

Nie ma się czego obawiać – nawet jeśli pijemy wodę zmiękczoną, nadal zawiera ona substancje ważne dla naszego organizmu.

Czy sód w wodzie jest szkodliwy?

Kwestia zawartości sodu w wodzie jest nadal przedmiotem dyskusji. W wodzie zmiękczonej znajduje się mniej sodu niż w wodzie surowej. Nie jest to jednak miejsce, by mówić o wysokich stężeniach. Eksperci szacują, że podczas zmiękczania do wody dodaje się od 8 do 8,2 mg sodu na litr na każdy stopień w języku niemieckim. Oznacza to, że organizm otrzyma tyle samo sodu z 3 litrów wody dziennie, co z jednej kromki białego chleba.

Nie ma ograniczeń co do dziennego zapotrzebowania na sód. Dzienne spożycie 1000-3000 mg uważa się za wystarczające. Głównym źródłem sodu jest sól kuchenna. Dzienne spożycie sodu w Polsce waha się od 2000 do 12000 mg na osobę. Lekarze są zgodni, że zalecane dzienne spożycie soli wynosi 3000 mg. Zmiękczona woda zawiera niewielką ilość sodu.

Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule: Sód w wodzie po hartowaniu Czego nie powie Ci sprzedawca…

Osoby o niskiej zawartości sodu powinny zwracać uwagę na zawartość sodu w wodzie. Należy również ograniczyć ilość sodu spożywanego w ciągu dnia.

Czy po zmiękczeniu wody można ją bezpiecznie pić?

Osoby zdrowe, stosujące urozmaiconą dietę, w której skład wchodzą owoce i warzywa, nie mają żadnych ograniczeń w piciu zmiękczonej wody. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i osób starszych.

Czy twarda woda jest lepsza od miękkiej?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy lepsza dla organizmu jest woda miękka czy twarda. Wiele artykułów odnosi się do badań przeprowadzonych w Finlandii i Gruzji.

Stwierdzono, że Gruzini, którzy pili głównie wodę twardą, rzadziej zapadali na choroby serca niż ci, którzy pili wodę miękką w Finlandii. Trudno jednak znaleźć inne rozstrzygające dane na poparcie tej tezy.

Miękka woda jest dostępna!

To prawda, że miękka woda ma inną zawartość wapnia i magnezu niż woda surowa, ale nie jest to coś, czym należy się przejmować. Zmiękczoną wodę można pić i nie ma żadnych pogłosek o jej sterylizacji.