Paznokcie mamy wszyscy, gdyż są one rogową osłoną ostatniego członu palca u człowieka. Lecz nie wszyscy mamy jednakowe paznokcie pod względem wyglądu i ich zdrowia. Płytkę paznokciową może niszczyć wiele rzeczy i wpływa to na wygląd paznokci. Paznokcie niszczą się każdego dnia poprzez narażanie dłoni na działanie szkodliwych czynników, jakimi są na przykład detergenty, kwasy. Podczas codziennych zajęć nieustannie nasze dłonie mają styczność z różnymi substancjami, które niszczą skórę dłoni i paznokcie. Dłonie i paznokcie są niszczone również poprzez urazy mechaniczne i skaleczenia. Skórze i paznokciom szkodzą też zakażenia bakteryjne, a nawet błędy w odżywianiu.

Paznokcie są ludziom potrzebne, gdyż pełnią funkcje ochronne przed urazami mechanicznymi. Paznokcie są wytworem naskórka. U rąk rosną dwa razy szybciej niż u nóg. Budulcem paznokci jest keratyna. Paznokcie powstają z macierzy i przylegają do łożyska. Zbudowane są z blaszki grzbietowej, która składa się z korzenia paznokcia, oraz właściwego paznokcia i blaszki podeszwowej.

Choroby paznokci

Paznokcie mogą także chorować tak, jak inne części ciała. Może ich dopaść grzybica, która jest najczęstszą chorobą paznokci. Stanowi 50% wszystkich chorób płytki paznokci. Grzybicę paznokci najczęściej wywołują drożdżaki. Sprzyja temu wilgoć i ciepło.

Powodem choroby paznokci może być też ucisk mechaniczny, jak na przykład ciasne obuwie.

Drugą choroba paznokci jest łuszczyca. Jak również zanokcica. Jest to choroba paznokci u osób mających częsty kontakt z wodą. Wśród chorób paznokci jest też onycholioza, czyli oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska.

Przerost płytki paznokciowej, to kolejna przypadłość paznokci. Polega na zgrubieniu płytki i znacznym wydłużeniu, a nawet skrzywieniu. Powstaje wówczas paznokieć o kształcie szpon.

Wrastanie płytki paznokciowej w części miękkie, to kolejna anomalia i bardzo uciążliwa dolegliwość. Gdyż często dochodzi do stanów zapalnych i bólu. Najczęściej zmiany dotyczą dużych palców u stóp i mówi się wtedy, o wrastającym paznokciu.

To jeszcze nie wszystkie dolegliwości dotyczące paznokci. Gdyż mogą jeszcze być łamliwe paznokcie, zakleszczenie płytki paznokciowej, bruzdowanie podłużne paznokcia, bruzdowanie poprzeczne paznokcia, bielactwo paznokci, zanik płytki paznokciowej, zmiany zabarwienia paznokcia.