Zaburzenia rytu serca mogą mieć katastrofalne skutki dla naszego zdrowia i życia. Nieleczone przyczyniają się do powstawania nowych schorzeń lub pogłębiają te, z którymi się borykamy. Są jedną z przyczyn nagłych zgonów. Profilaktyka w ich leczeniu powinna być priorytetem każdego lekarza pierwszego kontaktu. Mają oni duże możliwości diagnostyczne już na poziomie własnego gabinetu.

Badaniem, które doskonale obrazuje pracę serca jest badanie elektrokardiograficzne. Do jego wykonania niezbędny jest aparat EKG. Ma możliwość monitorowania pracy serca w kilku płaszczyznach. Odprowadzenia kończynowe i przed sercowe dają pełen obraz pracy serca. W zapisie EKG bez trudu rozpoznamy nadkomorowe i komorowe zaburzenia miokardium. Szybkie rozpoznanie migotania lub trzepotania przedsionków może ustrzec nas przed niedokrwiennym udarem mózgu, który jest częstym powikłaniem tego schorzenia. Aparat EKG doskonale nadaje się do rozpoznawania zawałów serca i dusznicy. Jest na tyle precyzyjny, ze podaje miejsce pojawienia się niedrożności tętnic wieńcowych. Możemy ustalić czy mamy do czynienia z zawałem lewej czy prawej komory lub innej ściany serca. Dzięki tej nieinwazyjnej diagnostyce możemy błyskawicznie podjąć się leczenia narażonego na zawał serca.

Wczesne rozpoznanie daje dużą szanse na powrót do zdrowia. Szybkość wdrożenia leczenia ma tu kolosalne znaczenie. Badanie EKG jest bezbolesne i nie zajmuje dużo czasu. Nie budzi dyskomfortu ani nie powoduje skutków ubocznych. Aparat do elektrokardiografii w odpowiednich rękach może przynieść dużo pożytku. Ekg nie powinno być dobrem luksusowym a jego dostępność powinna być powszechna i często stosowana.

Dzięki częstym i systematycznym badaniom można łatwo zdiagnozować i leczyć choroby serca we wczesnym ich okresie, co znacząco wpływa na wyniki leczenia. Elektrokardiografia to szansa na dłuższe i lepsze życie dla wielu z nas. Czując dyskomfort w klatce piersiowej, pieczenie lub promieniujący ból zgłośmy się jak najszybciej do lekarza w celu wykonania badania z wykorzystaniem EKG.